Meyve Fidancılığı

Tarımsal Haber www.tarimsalhaber.com - Kemal Cüce Tarım Ltd.Şti. RÖPORTAJI (11.02.2010)


Mersin’in Mut ilçesinde fidancılık ve sebze meyve komisyon alanında 15 senedir faaliyet göstermekte olan Kemal Cüce Tarım, ülkemizde bahçe kültürünü geliştirmek ve boş olan arazilerde uygun olan tarımın yapılmasını sağlayarak erozyonu önlemek , iç pazarda ülkenin önde gelen fidan kuruluşlarından biri olmak hem de dış pazara açılarak ülke ekonomisine katkıda bulunmak,araştırma enstitüleri ve üniversitelerle işbirliği yaparak sağlıklı ve adına doğru fidan üreterek ülkemiz çiftçisi ile tarımımızı daha ileri taşımaktır hedefi ile faaliyet göstermektedir. Bugün Kemal Cüce Tarım yöneticisi Sayın H. Latif CÜCE’den firmaları ve faaliyetleri hakkında ayrıntılı bilgiler edineceğiz.

-Latif bey öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilirmiyiz?
Aile şirketimiz olan Kemal Cüce Tarım’da yönetici olarak çalışmaktayım. Firmamız sizin de belirttiğiniz gibi Mersin’in Mut ilçesinde fidancılık alanında 15 senedir faaliyet göstermekteyiz. Üretmiş olduğumuz meyve fidanlarının tamamı Tarım ve Köy işleri Bakanlığı yetkilileri tarafından denetlenmiş olup fidanlarımız sertifikalıdır.
Şirket olarak hedefimiz sizinde söylediğiniz gibi ülkemizde bahçe kültürünü geliştirmek ve boş olan arazilerde uygun olan tarımın yapılmasını sağlayarak erozyonu önlemek ,iç pazarda ülkenin önde gelen fidan kuruluşlarından biri olmak hemde dış pazara açılarak ülke ekonomisine katkıda bulunmak,araştırma enstitüleri ve üniversitelerle işbirliği yaparak sağlıklı ve adına doğru fidan üreterek ülkemiz çiftçisi ile tarımımızı daha ileri taşımaktır.

- Ülkemizde fidancılık sektöründe özellikle son beş yıldır önemli bir değişimin olduğunu görüyoruz. Bu değişikliklerin size ve sektöre yansıması nasıl oldu?
Fidancılıkta en büyük değişim klasik anaçlı meyve fidanlarının yerini yarı bodur ve tam bodur anaçlı meyve fidanlarının almasıdır.

-Bu konuyu biraz açarmısınız?
Bodur fidanlarla oluşturulan bahçelerden birim alana daha fazla fidan dikerek bahçelerde daha fazla ve kaliteli ürün elde etmek mümkündür. Tam bodur ve yarı bodur anaçlı fidanlarla tesisi edilen bahçeler daha erken verime oturmakta, çiçeklenme miktarı daha fazla olmakta, meyveye erkencilik katmaktadır fakat çiftçilerimiz bodur ve tam bodur anaçların önemini henüz tam fark edebilmiş değiller. Örneğin Hollanda klasik anaç kullanımını 1960-1970 yılları arasında tamamen terk etti. Biz ne zaman başladık? 1985 te, maalesef Avrupa ile aramızda uçurum var. Bu uçurumun bir önce kapatılması gerekir.

-Tam bodur ve yarıbodur meyve fidanlarında kullandığınız anaçlar nelerdir?
Kayısı ve eriklerde en çok kullanılan myrobolon 29 c ve ısthara anacı, armutlarda ohf333 ve ba29 anacı, kirazda maxma14, şeftali, badem ve nektarinlerde gff677, Cadaman ve GxN anaçları kullanılmaktadır.

-Üretimde kapasiteniz ve ağırlıklı olan meyve fidanı gruplarınız nelerdir?
Şu an için üretimimiz 300.000 adede yakındır. Bunun %40’ı olan bir kısmını tüplü ve açık kök formdaki 5 çeşit badem fidanı oluşturmaktadır. Geriye kalan ise kayısı, erik, şeftali, nektarin, armut, nar, kiraz vb meyve fidanlarından oluşmaktadır.

- Satış bölgeleriniz ve satış konusunda müşterilere yapmış olduğunuz kolaylıklar nelerdir?
Türkiye’nin her bölgesine fidan gönderimi yapılmaktadır. Gönderimler kurumsal anlaşmalı olduğumuz Aras kargo ile özel ambalajlama yöntemleri yapılarak uygulanmaktadır.Büyük fidan siparişlerinde ise firma araçlarımız ürünü istenilen araziye teslim etmektedir.
Ek olarak hobi meyve bahçesi yapmayı düşünen vatandaşlarımızı da düşünerek tüm kredi kartlarının geçerli olduğu ve şu an için 1000 e yakın ürün çeşidi olan www.e-fidancim.com perakende fidan satış magazamızı faaliyete geçirmiş bulunmaktayız.Bu mağazamızda ibreli orman agacları, yapraklı ağaçlar, sarıcı ve tırmancılar, çalı grubu,tropik meyve fidanları ve tam bodur-yarıbodur ve klasik anaçlı meyve fidanı satışları ,tohum ,tarımsal ekipmanların satışı online olarak yapılmaktadır. Mağazada Fidancılık sektöründe bir ilk olan birden fazla kredi kartına taksitle fidan satışı online olarak yapılmaktadır. Düşünebiliyor musunuz, mağazaya giren müşteri 6 taksitle fidan alabilecek.Toptan satışlarda da aynı şekilde sıfır vade ile 12 aya kadar taksitlendirme yapabiliyoruz.

- Firmanızın sürekli kendini yenilediğini ve interneti aktif olarak kullandığını görüyoruz, yapmayı düşündüğünüz yeni projeleriniz var mı?
Evet firmamız kendisini çağın gereksinimleri ne uydurarak gerek üretim gerekse sanal platformda sürekli güncellemektedir. Bu hızı , tecrübeli dinamik ve yaratıcı kadrosundan almaktadır. Şirketimize bilgi, teknik destek vb konularda gelen elektronik postaları gelmektedir ve bu postaları cevaplama süresi 900 dakikadır. Bunu hedefimiz olan öncelikle 540 dakikaya çekmek daha sonra 120 dakikaya çekmektedir.

- Türkiye’de fidancılık sektörünün son dönemde önemli bir sektör haline geldiğini görüyoruz, siz bu sektörün geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Türkiye’de fidanlık sayısı batıya göre çok fazla. Bu kadar çok fidanlıkla Türkiye’de meyveciliğin gelişmesi çok zor gözükmektedir. Türkiye sosyal,ekonomik tarihi bağlarla Osmanlı Coğrafyasındaki insanlarla devamlı yakın temas halinde. Bu bağlamda bu ülkelere meyveciliğe geçişte bir üs olma özelliği potansiyelini taşımaktadır. Bu potansiyeli kullanabilmesi için kaliteli meyve üretimi yapması gerekir bunun için ise çiftçiye hizmet veren kaliteli fidancıların sektörde olması gerekir. Ülkemizde kayıtlı fidancı yaklaşık 2000 civarında; kayıtlı olmayanlarda tahminim en az bu sayının %10 u kadar mevcuttur. Bu sayı çok fazladır ve sayının düşürülmesi gerekmektedir. Eminim devletimiz bu konuda zaman içerisinde denetimleri artırarak ve gerekli olan yasal düzenlemeleri belli periyotlar halinde yaparak fidan üretiminin kalitesini artıracaktır.

- Latif bey, www.tarimsalhaber.com üyelerimizi firmanız ve faaliyetleriniz konusunda bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Faaliyetlerinizde kolaylıklar ve bol kazançlı günler diliyoruz.Kemal Cüce Tarım Ltd. Şti. İletişim Bilgileri:
Adres:
Karşıkaya Mahallesi Mustafa Kemal Bulvarı No:60 Mut/Mersin Türkiye.
E-posta: bilgi@kemalcucetarim.com
Telefonlar: 0324 774 46 68
0324 774 46 68
0533 772 96 96 - 0505 595 66 96 - 0554 304 27 71

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,