Öne Çıkanlar aa hayvancılık tarım vairo badem çeşidi kapanış fiyatı

Bu haber kez okundu.

Mersin, organik tarıma odaklandı
 Mersin, organik tarıma odaklandı
Alman-Türk işbirliği ile hazırlanan ‘Organik Tarım Projesi’ toplantısı Akdeniz İhracatçı Birlikleri merkezinde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın katılımıyla yapıldı. Toplantıda konuşan Başkan Kocamaz, "Mersin’de 407 organik tarım üreticisi tarafından, bin 455 hektar alanda 16 bin ton organik üretim yapılmaktadır" dedi. 
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Alman-Türk işbirliği ile hazırlanan ‘Organik Tarım Projesi’ toplantısına katıldı. Akdeniz İhracatçı Birlikleri binasında gerçekleşen toplantının açılışında konuşan Başkan Kocamaz, ekolojik dengenin korunarak, tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, tüketiciye güvenilir ve kaliteli ürünlerin sunulması amacıyla organik ürünlerin üretimi ve tüketiminin yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.

ORGANİK TARIM YELPAZESİ GENİŞLİYOR

Organik sektörde çok ciddi gelişmelerin yaşandığını dile getiren Kocamaz, “1980’li yıllarda geleneksel ürünlerin organik üretilmesine yurtdışından gelen talepler doğrultusunda sınırlı sayıda çiftçi ile başlayan organik tarım, son yıllarda yaş meyve ve sebzeden tarla bitkilerine, hayvancılıktan su ürünlerine, işlenmiş ürünlerden tekstile ve agro-eko turizme kadar birçok alanda gelişmeye ve yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu itibarla, artık üretimi arttırmaya ve haşarelerle mücadeleye yönelik kimyasallardan mecbur kalınmadıkça uzak durmak, insan aklına ve onuruna yakışan çok önemli bir davranış haline gelmiştir." dedi.

ÜRETİMİN YÜZDE 10'U MERSİN'DEN

Türkiye ve özellikle Mersin’in, organik tarım konusunda çok avantajlı konumda olduğunu ifade eden Kocamaz, “Türkiye, birçok ülkeye göre farklı ekolojik koşulları ve henüz kirlenmemiş verimli toprakları, zengin biyo-çeşitliliği, özellikle zengin yerel çeşitleri açısından organik tarımda avantaj sağlamaktadır. Mersin’de doğadan toplanan ürünler de dahil olmakla birlikte, 79 farklı üründe toplam 16 bin ton organik üretim yapılmaktadır. Bu ürünler 407 organik tarım üreticisi tarafından, bin 455 hektar alanda gerçekleştirilmektedir. Bu da Türkiye üretiminin yaklaşık yüzde 10’una denk gelmektedir" diye konuştu.

'İÇ TALEP YETERSİZ'

Mersin’de organik tarım konusunda bazı gelişmeye ihtiyaç duyulan konular olduğunu kaydeden Kocamaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunlar üretici ve tüketicilerin bilgi eksikliği veya organik tarımı yanlış algılamaları, üretimde ürün çeşitliliğinin ve üretim miktarının dış talebe bağlı olması, iç pazarın yetersiz kalması sayılabilir. Yerel yönetim olarak kısa vadede hedefimiz iç pazarın gelişmesi olmalıdır. Büyükşehir Belediyesi olarak Mersin’de organik tarımın geliştirilmesine yönelik ekolojik pazarların araştırmalarına başlamış bulunmaktayız. Ayrıca tüketicilerin bu sağlıklı ürünlere kolay ulaşılabilirliğini sağlama yönünde sadece pazarlar oluşturmak değil, satış ağlarını da kurmak için çalışmalarımız olacaktır."
Kaynak: yenisafak.com.tr/gundem/mersin-organik-tarima-odaklandi-2035180

Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı