Öne Çıkanlar e-fidancim Veysel eroğlu çiftçi kadınlar besi sığırı yetiştiriciliği vairo badem çeşidi

Bu haber kez okundu.

Organik Nar Tanelenerek İhraç Ediliyor
Göknur Gıda Maddeleri İthalat İhracat Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi bahçe sorumlusu ziraat mühendisi Numan Özcan, Aa muhabirine yaptığı açılamada,İmamoğlu'na bağlı Uluçınar köyünde 2 bin dönüm araziye kurulu organik nar bahçesinde üretim yaptıklarını söyledi.

İlk etapta 2007 yılında 500 dekar alanda başlatılan üretim çalışmalarının, artarak devam ettiğini ve geçen yıldan itibaren bahçeden ürün almaya başladıklarını belirten Özcan, toplam 180 bin nar ağacı bulunduğunu kaydetti.

Özcan, ağaç başına 40-50 kilogram arasında verim aldıklarını ifade ederek, Hicaz türü ürünlerin Niğde'deki tesislerde tanelenerek ve meyve suyu olarak işlendiğini kaydetti.

Geçen yıl toplam 52 milyon 843 bin dolarlık ihracat yapan firmanın 19 bin ton işleme kapasitesine sahip olduğunu anlatan Özcan, bunun önemli bölümünü narın oluşturduğunu bildirdi.

-Yüzde 80'i ihraç ediliyor-

Özcan, elde ettikleri ürünlerin yüzde 80'ini tanelenerek ve meyve suyu olarak işlenmesinin ardından Japonya, Çin, Kore, Amerika ve AB üyesi ülkelerin de arasında bulunduğu 69 ülkeye ihraç ettiklerini, geri kalanını ise iç piyasada değerlendirdiklerini vurguladı.

İmamoğlu'nda kurulan bahçenin yörede istihdama önemli oranda katkı sağladığına dikkati çeken Özcan, çalı türü bir bitki olan narın yılın 6 ayı bakım gerektirdiğini, otla mücadele ve uzun gelişim süreci sebebiyle yıl boyu işçi çalıştırdıklarını belirtti.

-Üretim sahası genişleyecek-

Bahçeden tam kapasite ile verim alınmaya başladığında bölgeye işleme tesisi kurulmasını da planladıklarını ifade eden Özcan, şunları söyledi:

"Bu yıl, aynı bahçeden 100 bin adet nar fidanı yaparak kendi bahçemizi geliştirmek için kullandık. Ayrıca kabuklarını komposto yaparak gübre olarak değerlendiriyoruz. Nar çekirdeğini kozmetik ve ilaç sanayinde değerlendirmek isteyen yabancı firmalarla da görüşmeler sürüyor.

Firmamızın İmamoğlu ilçesinde Göknur Nar Vadisi adı altında kurduğu bu bahçe, büyüklük olarak Türkiye'de türünün tek örneği ve en büyüğü durumunda. Ürünlerimiz daha çok yurtdışına gittiği için burası Türkiye'den çok dünyada daha iyi bilinen bir organik nar bahçesi. Hasat döneminde dünyanın çeşitli yerlerinden bahçemizi merak ederek görmeye gelenler oluyor. Rengi ve dayanıklığı sebebiyle sanayide tercih edilen bir tür olan Hicaz narını tamamen organik yöntemler kullanarak yetiştiriyoruz."

-Türkiye organik tarımda avantajlı-

Özcan, organik tarımın dünyada her geçen yıl büyük bir gelişme gösterdiğini ve Türkiye'nin bu konuda bir çok ülkeye göre avantajlı bir konumda olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Türkiye'de saf, temiz vadiler çok fazla. Zaten bizim bahçemizde böyle vadide bulunduğu ve bizden başka tarım yapan olmadığı için zararlı ve hastalıkla mücadele bakımından fazla bir sorun yaşamıyoruz. Ülkemizde pestisit veya gübre kullanımı çoğu bölgede az olduğu için organik tarıma yönelmek ülkemiz için avantajlı. Organik üretim yaptığınızda dünyada piyasa bulma konusunda ve ürünlerinizin yurtdışına sorunsuz gitmesi konusunda sıkıntı yaşamıyorsunuz. Gıda Hayvancılık ve Tarım Bakanlığı'nın da bu konuda önemli desteklemeleri oluyor."

Özcan, aynı zamanda anlaşmalı üreticilerden sağladıkları kaysı, vişne, şeftali, kiraz, armut, üzüm, portakal gibi ürünleri de kendi tesislerinde işleyerek meyve suyu olarak ihraç ettiklerini bildirdi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,