Öne Çıkanlar Gıda çiftçi Adilcevaz biber yarışması manisa

Bu haber kez okundu.

Organik Salı Pazarı'na ilgi artıyor
 İlçe ve köylerdeki tüketicilerin yanı sıra, çevre illerden de birçok insan Develi'deki pazardan alışveriş yapmak için geliyor. Bal, peynir, tereyağı, süzme yoğurt, köy yumurtası ve Erciyes dağı etekleri dahil, dağlardan toplanan tamamen organik çiriş otu, yılan pancarı, kara cırtlık, madımak, yemlik ve otlar, salı pazarının en ilgi çeken ürünleri arasında yer alıyor.
Erciyes dağı eteklerinde, Gereme-Sarıönü mevkisi, Göğdepe ve Sekiler bölgelerinde yetişen çiriş otu, Soysallı köyünden Mustafa Sütçü tarafından toplanarak, her hafta Salı günü Develi pazarında tüketicilere sunuluyor. Erciyes dağı eteklerinde yetişen çirişin neredeyse her hastalığa derman olduğuna inanıldığını belirten Mustafa Sütçü, "Nisan ayından itibaren körpeyken yaprakları toplanarak, yemek yapılmakta, bizler de Develi pazarında satmaktayız." dedi.
Bazı müşterilerin çiriş otunu krem haline getirerek yüzlerine sürmek için de aldıklarını belirten Mustafa Sütçü, çirişin aynen ıspanak gibi haşlanıp, suyu değiştirildikten sonra, pişirilerek tüketildiğini sözlerine ekledi.
Soysallı köyünden Yusuf Göncü de yılan pancarını, soğanı yerinde kalacak şekilde ve doğal dengeyi bozmadan toplayıp, Develi Salı Pazarı'nda nisan ve mayıs aylarında pazarladıklarını söyledi.
İbrahim Karakuş da yıllardan beri bahar aylarında Öksüt köyünden getirdiği yılan pancarını satarak, geçimini sağladığını anlattı.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı