Öne Çıkanlar manisa kaçakçılık çiftçi Gıda palmiye ağacı

Bu haber kez okundu.

Organik Tarım Yalova'da Tartışıldı
Çalıştayda organik tarımın önemi ve sektörde yaşanan sıkıntılar ele alındı. Çok sayıda davetlinin katıldığı programın açılışında konuşan Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Emin Ergün, "Artan nüfus ve sanayileşme baskısıyla mücadele ediyoruz. Dolayısı ile biz bu alanları muhafaza etmek ve gelecek nesillere de en iyi şekilde ulaştırabilmek için zirai faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Ama bu faaliyetler organik olarak devam ederse hem çevre, hem insan sağlığı, hem de gelecek nesillere çok daha iyi bir çevre bırakabiliriz. Bu konu gerçekten çok önemli bir konu. Burada önemli konular görüşülecek ve önemli kararlar alınacak. Buradan çıkanlar bildirgeye dönüştürülerek yayınlanacak" dedi.

Dr. Emin Ergün'ün ardından söz alan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Yalova İl Müdürü Selim Karahan ise, "Reel sektörler içinde en önde gelen tarım sektörüdür. Günümüzde de bu önemini halen sürdürmektedir. Ve bu sektörün yeri hiçbir zaman doldurulamayacaktır. Özellikle artan dünya nüfusunda gıda ihtiyacını karşılama kaygısı var. Teknolojik gelişmelerin tarımda kullanılmaya başlanmasıyla konvansiyonel tarım modeline geçilmiş, dolayısıyla da kimyasal girdi kullanılmaya başlanmıştır. Bu da insan sağlığını olumsuz etkilemiş ve çevre meselelerini beraberinde getirmiştir.

Bunun içinde 20. yüzyılda organik tarım gündeme girmiştir. İnsan sağlığı, gıda güvenliği ve kalitesi de önemini arttırmıştır. Gıda artık bizler için öncelikli konuların başında gelmektedir. Gıdanın bu denli mühim olduğu bir dönemde organik tarımın da önemi daha net olarak ortaya çıkmıştır" diye konuştu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müşaviri Doç. Dr. Şahin Anıl ise, organik tarım konusunda pes etmeyeceklerini dile getirerek, "Organik tarımın geliştirtmesine yönelik son günlerde bir durgunluk var. Ama bu asla pes etmeyi gerektirmiyor. Çünkü doğru bir iş bu iş. Bugün için de gelecek için de doğru çevre için, doğal kaynaklar için doğru bir iş bu" dedi.

Programın son konuşmasını yapan Yalova Vali Yardımcısı Cezmi Türk Göçer ise, "Organik tarımın ilimiz için önümüzdeki günlerde artık olmazsa olmaz olacağını söylemek mümkün. Artık sağlık, hava toprak derken insan sağlığını da etkileyecek bu ürünlerde, tüketime kadarki süreç sertifikalı hale gelecek. 2005 yılından beri de bu anlamda çok ciddi kanuni düzenlemeler var" şeklinde konuştu.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı