Öne Çıkanlar interfresh hatay tarım fuarı lavanta fındık fiyatları arttı hünnap meyvesi

Bu haber kez okundu.

ABD Büyükelçiliğinin AOÇ’ye taşınacağı iddiası TBMM’de
CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, ABD Büyükelçiliği'nin Atatürk Orman Çiftliği'nde (AOÇ) yapılacak yeni binaya taşınacağına ilişkin haberler üzerine TBMM Başkanlığı’na sonu önergesi verdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebiyle verdiği sonu önergesinde CHP’li Nazlıaka, ABD Büyükelçiliği’nin yeni binasının kamuoyunda ‘Kaçak Saray’ olarak bilinen Yeni Cumhurbaşkanlığı Konutunun yakınına, Atatürk Orman Çiftliği arazisi içerisinde yer alacağı iddialarına yer verildiğini hatırlattı

Nazlıaka, şöyle devam etti: "09.07.2013 Tarih ve 7/28571 Esas Numaralı soru önergemde ABD Büyükelçiliği yapımı için Atatürk Orman Çiftliği arazisinden yer devri yapıldığı iddialarını sormuştum. Bu önergeme Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker tarafından 10 Eylül 2013 tarihinde verilen yanıtta şöyle denilmiştir: ‘Dışişleri Bakanlığı koordinesinde, Bakanlık, TOKİ ve ABD temsilcileri arasında görüşmeler başlatılmıştır. Görüşmeler sonucunda Ankara İli, Çankaya İlçesi, Çukurambar Semtinde yaklaşık 37 Bin metrekare yüz ölçümlü bir alanın satışı konusunda mutabık kalınmıştır. Diğer taraftan idarece Dışişleri Bakanlığı’nın uygun görüşü ile ABD Elçiliği’ne satışı yapılacak olan alanın AOÇ arazisi ile hem konum hem de hukuki olarak hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.’ denilmektedir. Atatürk Orman Çiftliği arazisinin bir parçası olan Orman Genel Müdürlüğü yerleşkesine Cumhurbaşkanlığı kompleksi yapılıp yapılmayacağına ilişkin olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Veysel Eroğlu, yönettiğim soruya ‘bu alanda herhangi bir işlem yapılmayacak sözüm senettir’ cevabını vermiştir. Sonrasında yaşanan gelişmeler Sayın Bakanın sözüm teminattır yanıtını verdiği dönemde Kaçak Saray’a ilişkin çalışmaların çoktan planlandığını göstermektedir."

CHP’li Nazlıaka, Başbakan Davutoğlu’na şunları sordu:
- Atatürk Orman Çiftliği arazisi sınırları içinde ABD Büyükelçiliği’ne verilen yer var mıdır? Varsa büyüklüğü ve kanuni dayanağı nedir? Bu tahsis Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün vasiyetine aykırı değil midir?
- Böyle bir tahsisin tarih önünde ve millet vicdanında hesabı verilebilir mi?
- Konuyla ilgili soru önergeme verilen yanıtta “Dışişleri Bakanlığı koordinesinde, Bakanlık, TOKİ ve ABD temsilcileri arasında görüşmeler başlatılmıştır. Görüşmeler sonucunda Ankara İli, Çankaya İlçesi, Çukurambar Semtinde yaklaşık 37 Bin metrekare yüz ölçümlü bir alanın satışı konusunda mutabık kalınmıştır.” denilmektedir. Bu yerin tam olarak bulunduğu mevki ve ada parseli nedir? Bu bilgiler kamuoyundan neden saklanmaktadır?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi