Öne Çıkanlar trakya eğitim özel sektör teşvikleri tarım ayçiçeği

Bu haber kez okundu.

Bakan Fakıbaba’dan İsrail’e tepki

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırısına ilişkin, "İsrail’in yapmış olduğu katliamın cevabını muhakkak göreceğine inanıyorum. Hiçbir katliam karşılıksız kalmamıştır, kalmayacaktır. Mutlaka uluslararası yasalar önünde gerekli cezayı alacaktır" dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, Ankara’daki bir otelde gerçekleştirilen "Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Güçlendirilmesi Projesi"nin açılış çalıştayına katıldı. Konuşmasına İsrail’in Filistinlilere yönelik katliamına tepki göstererek başlayan Bakan Fakıbaba, İsrail’in katliamını şiddetle ve nefretle kınadığını belirterek, "Biz insanlık için daha güvenilir, daha sağlıklı gıda için, insanlığın mutluluğu için uğraşırken, masum insanların üzerine silahla saldırmak, onları öldürmek ve yaralamak hiçbir ülkeye yakışmadığı gibi, İsrail’in yapmış olduğu bu katliamın cevabını muhakkak göreceğine inanıyorum. Hiçbir katliam karşılıksız kalmamıştır, kalmayacaktır. Mutlaka uluslararası yasalar önünde gerekli cezayı alacaktır" diye konuştu.

Tarımın tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de stratejik öneminin günden güne artarak devam ettiğini ifade eden Bakan Fakıbaba, "Modern dünyanın en önemli unsurlarından birisi eğitimdir. Yaşadığımız çağın bilgi çağı olması eğitimin önemini daha da arttırmaktadır. Bilimsel ve teknolojik imkanlar her geçen gün değişmekte ve gelişmektedir. Buna bağlı olarak gıda, tarım ve hayvancılık sektöründe üretim, tüketim ve ticaret dengeleri de hızla değişmekte. Bunun için biz ’çiftçiyi eğitimle buluşturacağız’ diyoruz. Bu bağlamda tarımda kırsal kalkınmayı gerçekleştirmek, çiftçilerimizin gelirlerini arttırarak yaşam standartlarını arttırmak, tarımsal eğitim-öğretim geliştirmek, teknolojinin kullanımını yaygınlaştırmak, kısacası ulusal tarım politikalarımızı başarıyla uygulamak zorundayız" şeklinde konuştu.

Ramazan ayı öncesi israfa dikkat çeken Bakan Fakıbaba, şunları kaydetti:

"Sabah kahvaltısında özellikle lüks lokantalarda önümüze gelenlerin dörtte üçü sofrada kalıyor. Kimse yemiyor. O zaman bırakın ben yiyeceğim kadar alayım, siz bana getirmeyin. Sofrayı donatıyorlar ve ben ona para veriyorum. Belki de param ona yeterli de değil. Yiyemeyeceğim şeyleri neden önümüze diziyorsun? 800 milyon insan açlık sınırındayken ve 500 milyonu obezse, bu israf neden? İsraf denilince sadece gıdadan da bahsetmiyorum. Suyu öyle, enerjisi öyle. Barajlar yapılıyor, bir bakıyorsunuz vahşi sulama yapılıyor. Toprak da gidiyor, su da gidiyor. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımızın talimatı; bundan sonra baraj ve su hazır olsa bile mutlaka ve mutlaka basınçlı yağmurlama ve damlama sulama metodları olmadan tarlaya su vermeyeceksiniz. Çünkü tarlanın toprağını, bereketini alıp götürüyoruz."

"270 milyon liralık prim desteği sağlanmış olacak"

Bakan Fakıbaba, "Keşif yemdeki artışı dikkate alarak Başbakanımızla görüştük. Bu görüşmemiz doğrultusunda çiğ süt prim desteklerini yılın ilk 3 ayını kapsayacak şekilde sıcak süt için 3 kuruştan 5 kuruşa, soğuk süt için 6 kuruştan 10 kuruşa, örgütler aracılığıyla pazarlanan soğuk süt için 7 kuruştan 12 kuruşa çıkarıyoruz. Böylelikle süt üreticilerimizin eline toplamda 270 milyon liralık prim desteği sağlanmış olacak" dedi.

"Adım adım maliyet fiyatlarını takip ediyoruz"

Ramazan ayında et fiyatlarında artış olacağına yönelik algı olduğuna dikkat çeken Fakıbaba, "Üretici kardeşlerime çok saygı duyuyorum. Adım adım maliyet fiyatlarını takip ediyoruz, onları mağdur etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Bakan Fakıbaba, Ramazan ayında 270 milyon liralık çiğ süt prim desteğinin yanı sıra 530 milyon liralık anaç koyun keçi desteği ve 62 milyon liralık besi desteği ile birlikte toplamda 862 milyon lira üreticilere destek sağlayacaklarını bildirdi.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi