Öne Çıkanlar ayçiçeği yetiştiriciliği eğitim lavanta mikado kayısı hünnap meyvesi

Bu haber kez okundu.

Başkentin Çin malı metrosu TBMM gündeminde
CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in tamamlayamadığı ve Ulaştırma Bakanlığı'na devrettiği, böylelikle hizmete sokulabilen yeni metro hatlarında tren arızalarının, kalitesiz Çin malı tercihinden kaynaklandığı ve sürekli arıza yaptığı iddialarını TBMM gündemine taşıdı.

Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu; çocuğuna Çin malı akülü araba almaya korkan fakat milyonlarca kişinin seyahat ettiği bu trenlerde güvenlik, dayanıklılık, konfor ve kalite unsurunu dikkate almayanlar yüzünden, Çin malı kalitesiz trenlere 400 milyon lira verildiğini iddia etti. Metroların hizmete girmesiyle EGO direk hatlarını kaldırıp ring seferlerine dönüldüğünü hatırlatan Karaahmetoğlu, özel halk otobüsü ve dolmuş bulunan güzergâhlarda hat değerlerinin katlandığını, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ilgili bu sorulara bakanların yanıt vermediğini ifade ederek, sorularını Başbakan Ahmet Davutoğlu'na yöneltti.

CHP’li Karaahmetoğlu ,"Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin tamamlayamadığı ve Ulaştırma Bakanlığı'na devrettiği Kızılay- Çayyolu, Batıkent-Sincan metro hatları hizmete girmiş, Tandoğan-Keçiören hattının yapımı ise devam etmektedir. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı'nın, metro işletme maliyetinin yüksekliği ve zarara sebep olduğunu ifade etmesinin ardından, yerel seçimler sonrası Ankara'da ulaşım hizmeti veren EGO otobüslerinin direk seferleri kaldırılarak, belli metro istasyonlarına ring seferleri ile yolcular taşınmaya başlanmıştır. Toplu taşıma için en konforlu ulaşım şekli olan raylı sistem Ankara'da kullanılmaya başlandıktan onlarca yıl sonra Başkentliler için çağdaş ve konforlu bir ulaşım metodu olmak bir yana eskiye oranla zaman kaybı, daha kalitesiz ve güç bir ulaşım biçimine ve hatta insan onurunu rencide edecek görüntülerin yaşandığı bir hale dönüştürülmüştür." izahını yaptı.

DAVUTOĞLU’NA ÇİN MALI METRO SORULARI

Karaosmanoğlu, Başbakan Davutoğlu’na şu soruları yöneltti: "Ankara metro güzergahlarında kullanılan toplam tren sayısı nedir? Bunların hatlar itibarıyla dağılımı ne şekildedir? Ankara'da otobüslerle direk seferlerin kaldırılması ardından buna paralel olarak tren sayılarında bir artış olmuş mudur? Bu hangi hat için ne şekildedir? Metro güzergâhlarında hangi hatta günde ne kadar yolcu taşımacılığı yapılmaktadır?

Hangi hatlar üzerinde ve hangi saatlerde trenlerin sefer aralıkları ne şekilde düzenlenmiştir? Bu düzenlemeler yapılırken, bölge ve güzergâh nüfusları, yolcu sayısı ortalamaları ve talebin arttığı pik saatler dikkate alınmış mıdır? Pik saatlerde hangi hatta servis aralığı ne şekildedir?

Bu hatlarda kullanılan tren setlerinin yolcu kapasiteleri ne şekildedir? Yolcu sayısının fazla olduğu saatlerde metrekareye düşen yolcu sayısı hangi hatta ne kadardır? Yolcu kapasitesinin aşımı ile, trenin elektrik arızası arasında bir bağ bulunmakta mıdır? Trenlerin yolcu kapasitesi ile tren ve güzergâh elektrik akımı değerleri ile ilgili Enerji Bakanlığının, Başkent Elektriğin görüşü ne şekildedir?

Yeni hizmete giren Kızılay-Çayyolu ve Batıkent- Sincan hatlarında kullanılan Çin'li firma tarafından üretilen tren setleri kaç adettir? Bu firmanın sözleşme kapsamında taahhüt ettiği tren sayısı, kaçının teslim edildiği, daha ne kadarının ne zaman teslim edileceğini açıklar mısınız?

Yeni hizmete giren Batıkent –Sincan ve özellikle Kızılay-Çayyolu hatlarında kullanılan trenlerde sık arızaların meydana geldiği konusunda bilgi sahibi misisiniz? Arıza durumunda binlerce kişinin işine alternatif bir ulaşım aracı olmamasından ötürü ulaşamadığını biliyor musunuz?

EGO'nun direk seferlerini kaldırması ardından metro dışında özel halk otobüsleri ve dolmuş hatları olan şanslı bölgelerin dışında bu imkanı olmayan bir çok güzergah bulunduğunu biliyor musunuz? Metro seferleri aksadığında, alternatif hiçbir ulaşım aracı olmayan bu semtlerimize EGO tarafından direk otobüs seferleri konulması için talimat vermeyi düşünür müsünüz?

Yeni metro güzergahlarının hizmete girmesi ardından, EGO direk seferlerini kaldırınca, özel halk otobüsü ve dolmuş hatlarının bulunduğu güzergahlarda hat bedellerinin üçe dörde katlandığı ifade edilmektedir? Bu doğru mudur? Doğru ise sebebi sizce nedir? Bu hatların sahipliğiyle EGO'nun direk seferlerini kaldırması arasında bir bağ bulunmakta mıdır? Büyükşehir Belediye Başkanının metrolar zarar ediyor açıklaması ile EGO direk otobüs seferlerinin kaldırılması ile birilerine rant, Ankaralı vatandaşlarımıza ulaşım işkencesi yaratıldığı iddialarını araştırmayı düşünüyor musunuz?

Daha yeni hizmete giren bu araçların birçoğunun elektrik ve elektronik aksamlarının arızalandığını ve çalışmadığını, birçoğunun bir ya da birkaç kapısının açılmadığını bu şekilde seferlerine devam ettiğini biliyor musunuz? Kalitesiz malzeme kullanıldığı gözle kolayca anlaşılabilen Çin Malı trenlerin bu kadar kısa sürede arıza vermesi, metal plastik aksamlarının, elektrik donanımlarının dökülmesi karşısında sözleşme imzalanan firma ile irtibat kurulmuş mudur? Bu ihaleyi yapan kişiler bu hususları niçin dikkate almamıştır? Kamu bu ihaleyle 400 milyon dolar zarara niçin uğratılmıştır? Çocuğuna Çin malı akülü araba almaya korkan bu kişilerin Milyonlarca vatandaşımızın seyahat etmesi için satın alınan bu trenlerde güvenlik, dayanıklılık, konfor ve kalite unsurunu yeterince dikkate aldığını düşünüyor musunuz?

Havalandırmanın yetersiz kaldığı, nefes almanın güçleştiği pik saatlerde trenlerin istasyon dışında arızalanması durumunda acil bir kurtarma planı oluşturulmuş mudur? Korkunç bir tabloyla karşılaşmamak üzere sefer sayılarının artırılması ve arızalı Çin malı trenlerin gözden geçirilmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kızılay- Aşti arasında hizmet veren Ankaray ve Kızılay-Batıkent arasında hizmet veren Ankara metrosunda hangi ülke menşeli tren setleri kullanılmıştır? Bunlar kaç yıldır kullanılmaktadır? Arıza oranları ne şekildedir? Tandoğan-Keçiören hattı için de bu firma ile mi sözleşme imzalanmıştır? Bu hat için trenler ne zaman teslim edilecektir? Henüz teslim edilmemiş tren setlerinde benzer sorunlar dikkate alınarak tedbir alınması sağlanmış mıdır?

Bu hususlarda, vatandaşlarımızın mağduriyetine ilişkin, Büyükşehir Belediye Başkanının herhangi bir açıklamasının olmadığını biliyor musunuz? Milletvekillerinin konu ile ilgili verdikleri soru önergelerine ilgili Bakanlarınızın niçin yanıt vermediği hakkında bilgi sahibi misiniz? Ulaştırma Bakanlığının tamamladığı metronun işletmesini dahi beceremediği iddia edilen, Başkentli vatandaşlarımızın kendisinden insanca bir ulaşım dışında başkaca bir beklentisi kalmayan Büyükşehir Belediye Başkanına, zatıâliniz ya da Bakanlarınız vasıtasıyla bir uyarıda bulunmayı düşünüyor musunuz?"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı