26 Haziran 2017 Pazartesi

Bodrum Kissebükü Meclis'e taşındı

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, Bodrum ilçesindeki Kissebükü Adalıyalı mevkisinin imara açılarak, tatil köyü projesi yapılmak istenmesi yönündeki iddiaları TBMM gündemine taşıdı. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik tarafından...

26 Ocak 2015 Pazartesi 10:53
Bu haber 3837 kez okundu
Bodrum Kissebükü Meclis'e taşındı
Untitled Document

E-fidancim.com Tükiyenin En Büyük online fidan ve tohum satış sitesi 100 tl üzeri kargo bedava www.e-fidancim.com

TH Reklamları

 

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, Bodrum ilçesindeki Kissebükü Adalıyalı mevkisinin imara açılarak, tatil köyü projesi yapılmak istenmesi yönündeki iddiaları TBMM gündemine taşıdı. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle bir soru önergesi veren Aldan, bir çivi bile çakılması mümkün olmayan Kissebükü'nün, turizm alanı ilan edildikten sonra kaderinin değiştiğini söyledi.

2005 yılında tahsis şartnamesi çıkan Kissebükü'nün imara açılması için çeşitli girişimler yapıldığını dile getiren Milletvekili Aldan, "Ancak sivil toplum kuruluşlarının mücadelesi ve yerel yönetimlerin de desteğiyle bugüne kadar Kissebükü Koyu'nun imara açılması engellendi. Bugün yeniden bu yönde bir girişim olduğu belirtilmektedir. Dünyanın sayılı koylarından olan Bodrum Kissebükü'ndeki 35 bin 371 metrekarelik arazinin, BBK Turizm Yatçılık ve Gayrimenkul Yatırım İnşaat A.Ş.'ye satıldığı ve bu firmanın burada tesis yapmak için izin aldığı ifade edilmektedir. Bodrum'da bulunan 30 sivil toplum kuruluşu, alınan kararın iptali için mücadele etmektedir. Bu bilgiler ışığında 2002 yılında doğal park ilan edilen ve halen 1. derece doğal ve arkeolojik sit alanı olduğu belirtilen Kissebükü Koyu'nun imara açılacağı, 490 odalı bir otelin yapılacağı bilgisi doğru mudur? Doğru ise Mavi Yolculuk da dahil bölgedeki turizmi olumsuz etkileyeceği ifade edilen imar izninin gerekçesi nedir? Tesisin yapımı için bakanlığın özel izin verdiği yönünde haberler medyada yer almıştır. Kissebükü'nde otel yapımı için bakanlığınızın özel bir izni var mıdır? Yapılacak tesis için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan da çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) raporu alınmış mıdır? Alınmadı ise gerekçesi nedir? Kissebükü'nün imara açılmasına yönelik girişimlere sivil toplum örgütleri ve yerel yönetimler karşı çıkmasına rağmen bunda ısrar edilmesinin nedeni nedir?" diye sordu.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Okul sütü projesini faydalı buluyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV