Öne Çıkanlar trakya eğitim tarım özel sektör teşvikleri lavanta yetiştiricilliği

Bu haber kez okundu.

CHP Milletvekili Öz: Soma'da facianın etkileri sürüyor
CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, 301 maden işçisinin şehit olduğu, Soma ilçesindeki facianın etkilerinin sürdüğünü belirtti. Hükümetin Soma’nın geleceği için yedi aydır somut bir adım atılmadığını ileri süren Öz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'a yönelttiği soru önergesinde, “Soma'da yaşanan facianın etkileri sürüyor. Bakanlığınız, Soma Araştırma Komisyonu'nun resmi olarak istediği, 'Soma'da ne yaptınız?' sorusuna bakanlık, sadece ilk haftalardaki faaliyetlerini anlatmakla yetindi." dedi.

Yapılan işler zaten aylardır Manisa İl Müdürlüğünün internet sitesinde yazdığını belirten Milletvekili Öz, Bakan İslam’a, “Bunlar dışında Soma için yedi aydır ne yaptınız? Soma'da birlikte hareket etmek gerekirken Bakanlığınız, çıkan torba yasa dışında Soma'nın geleceğini kurmak adına, kadın ve çocuklar için hangi somut ve uzun vadeli politikaları planlıyor?” sorularını yöneltti. Soma'nın yaşadığı travmanın ve geleceğe dair uzun vadeli politikaların partiler üstü bir anlayışla ortaya koyulması için faciadan bir hafta sonra verdiği araştırma önergesinin AKP oylarıyla reddedildiğini hatırlatan Sakine Öz, bakanlığın uzun vadeli ve birlikte hareket eden anlayıştan uzak düştüğünü savundu.

CHP Milletvekili Öz, Bakan İslam'a şu soruları yöneltti: “13 Mayıs 2014 tarihinde Soma'da yaşanan maden faciasının ardından yetim kalan çocuklarımızın geleceklerinin planlanması açısından, yürürlüğe giren 6552 sayılı yasa ve ilk haftalarda il müdürlüğünüzün internet sitesinde açıklanmış çalışmalar haricinde, bakanlığınızın uzun ve kısa vadeli politikası nedir? Soma'daki faciayı araştırmak üzere kurulmuş Meclis araştırma komisyonunun Soma'da bakanlığınızın çalışmalarına dair resmi görüş talebine, sadece ilk haftalarda il müdürlüğünüzün yaptığı alan çalışmalarını aktararak yanıt vermiş olması, uzun vadeli sosyal politika ve sosyal hizmet açısından düşündürücü değil midir? Soma maden faciasının ardından bakanlığınız, hangi verilere dayalı olarak ailelerdeki sorunların tespitlerini yapmıştır, hangi verilere dayalı olarak bu izlemelere devam etmektedir? Facia öncesinde birçok madencimizin bordrosunda ‘sıfır çocuk’ yazması durumuyla facia sonrası evlerde gerçekleştirdiğiniz tespitler sonrasında elde ettiğiniz sosyal ve ekonomik verileri (çocuk sayısı ve diğerleri) karşılaştırdığınızda, aile bireylerinin geçmişe dönük maddi kayıplarının da karşılanması için bakanlığınız ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında gerekli yazışmalar yapılmış mıdır? Soma'da kreş ve gündüz bakımevi sayısı kaçtır? Birçok madenci şehidi ailemizden gelen talep doğrultusunda yeni kreş ve gündüz bakımevleri açılacak mıdır? Soma'da işsizliğin vardığı yeni düzey de düşünüldüğünde, başta madende eşini yitirmiş kadınlar olmak üzere kadın istihdamının arttırılmasına dönük bakanlığınızın kısa ve uzun vadeli çalışmaları olacak mıdır? Birçok açıklamanızda yer aldığı üzere maden şehitlerinin varislerine sağlanacağı belirtilen konut yardımı ve kamuda iş güvencesinde gelinen aşama nedir?”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi