Öne Çıkanlar trakya e-fidancim eğitim tarım fakıbaba

Bu haber kez okundu.

CHP'li Özkes: Kilise ve havraya yapılan yardımlar, cemevine yapılmıyor
CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, Türkiye’de kilise, havra gibi ibadethanelere yapılan yardımların devlete ödenen vergilerden düşüldüğünü ifade ederek, bu ülke insanlarına ait cemevlerine ayrımcılık yapıldığını söyledi. Özkes, camilerin yanı sıra Diyanet’in kilise ve havraların elektrik faturalarını ödediğini anlatarak, "O zaman aynı Allah’a, peygambere, kitaba inanan insanlara ayrımcılık yapmak ne Müslümanlığa, ne kitaba, ne de insanlığa sığmaz." dedi.

CHP Milletvekili İhsan Özkes ve beraberindeki partililer Kayseri Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’nı ziyaret etti. Burada kalabalık bir grup tarafından karşılanan Özkes, vatandaşların sorunlarını dinledi. Ardından konuşma yapan Özkes, şunları söyledi: "Güzel bir ülkenin vatandaşlarıyız. Türkiye Cumhuriyeti’nin birer bireyi olmaktan mutluyuz ve onur duyuyoruz. Ancak sorunlarımız var. Ülke olarak sorunlarımız var. Farklı farklı sorunlarımız var. Bunların arasında maalesef Alevilerin sorunları da önemli boyuta ulaşmıştır. Türkiye’de camiye yardım eden kişinin yaptığı yardım vergiden düşüyor. Kiliseye yardım eden kişinin de vergisinden düşüyor. Havraya yardım eden vatandaşın yardımı da vergiden düşüyor. Ancak cemevine yardım etmek halinde herhangi bir vergi düşüşü söz konusu değil. Diyanet İşleri Başkanlığı kiliselerin, camilerin, havraların elektrik parasını ödüyor. Devletimiz yine camilerin yanı sıra onlarca kilisenin tamiratını havraların tamiratını yapıyor. Vakıflar Bölge Müdürlüğü bütçesinde farklı kalemler de oluyor. 77 milyonun verdiği vergilerle camilerin yanı sıra kilise ve havraların inşaatları, onarımı yapılıyor. Karşılanmasın demiyoruz. Niye kilisenin aydınlatma ücreti veriliyor. Demiyoruz. İnşaatı yapılıyor, tamiratın yapılıyor demiyoruz. Kilesinin, havranın tamiratını yaparken neden cemevine yapmıyorsunuz diyoruz. Cemevi ayrımı neden yapıyorsunuz?”

"HAHAMLA, PAPAZLA KUCAKLAŞIYORSUNUZ NEDEN DEDE İLE KUCAKLAŞMIYORSUNUZ"

Milletvekili İhsan Özkes, hahamla, papazla kucaklaşanların neden Alevi dedesi ile kucaklaşmadıklarını sorduklarını belirterek, "Dede senin neyinki. Aleviler aynı Allah’a inanıyor. Aynı peygambere, kitaba, ehlibeyte inanıyoruz. O zaman neden ayrımcılık var? Neden yapılıyor. Gerçekten de Alevilerin dışlanışı söz konusudur. Bunu siyaseten yapıyorlar. Bu kadar kutuplaşma, ötekileştirmeyi yaparlarsa o kadar Türkiye’de kendi konumlarını, oylarını pekiştireceklerini, saltanatlarını sürdüreceklerini düşünerek yapıyorlar. Bu ne Müslümanlığa sığar. Müslümanlıkta hak yemek yok. Alevilerin vergisini kiliseye, havraya harcıyorsan, neden cemevine harcamıyorsun. Demokraside hak,eşitlik var. Bu demokrasiye de uymuyor. Müslümanlığa, kitaba, insanlığa sığmıyor. O zaman burada art niyet var. Doğru olmadığını dile getiriyoruz.” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi