Öne Çıkanlar Üretici çiftçi eğitim tarım Ergene havzası

Bu haber kez okundu.

CHP’li Şeker: Geçici tarım işçiliği önemli bir kesim için asıl meslek oldu
CHP, Türkiye'de tarım alanında çalışan ve sayıları 3 milyonu bulan mevsimlik gezici tarım işçilerinin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. CHP Gaziantep Milletvekili Dr. Mehmet Şeker, geçici olarak adlandırılan tarım işçiliğinin, önemli bir kesim için asıl meslek haline geldiğini ifade ederek, mevsimlik gezici tarım işçilerinin sorunlarının araştırılması, mevzuattaki eksiklilerin tespit edilmesi, çalışma ve sosyal yaşamlarında asgari standardı sağlayacak kapsamlı yasal düzenlemelerin oluşturulması amacıyla Meclis araştırma önergesi verdi.

Türkiye'de tarım alanında çalışan 6 milyon 15 bin kişinin yaklaşık yarısını mevsimlik gezici tarım işçilerin (MGTİ) oluşturduğuna dikkat çeken CHP Milletvekili Mehmet Şeker, geçici olarak adlandırılan tarım işçiliğinin, önemli bir kesim için asıl meslek haline geldiğini ifade etti. Mevsimlik işçilerinin sorunlarına değinen Şeker, “Mevsimlik tarım işçiliğinin eğitim ve sağlık hizmetlerine ulaşamama, kötü koşullarda barınma, temiz içme suyuna erişememe, yetersiz beslenme, yüksek iş kazası riskiyle karşı karşıya olma, sosyal güvenceden yoksunluk, çalışma ilişkilerindeki düzensizlik ve denetimsizlik gibi nasırlaşmış sorunları bulunmaktadır.” diye konuştu.

Türkiye’de MGTİ’nin çileleri ve sorunlarının çok sayıda can kaybının yaşandığı trafik ve diğer iş kazaları sonucu gün yüzüne çıktığını belirten Şeker, önergesinde şu konulara dikkat çekti: “Bu işçilerin hiçbir önlem alınmadan, tıka basa bindirildikleri araç kasalarında toplu şekilde can vermeleri toplum vicdanını kanatmaktadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 'Mevsimlik Gezici Tarım Eylem Planı' ile 'Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi Projesi' (METİP) gibi tedbirler daha çok kağıt üzerinde kalmış ve tarım işçilerinin sorunları etkin bir şekilde çözülememiştir. Çoğu il ve ilçemizde tarım işçileri barınma alanlarını hala kendi imkanları ile oluşturmaktadır. Su kaynaklarına yakın yerlere kurulan ve naylon, karton, kumaş gibi malzemelerden oluşan bu çadırlar oldukça sağlıksız ve emniyetsizdir.”

MEVSİMLİK KADIN TARIM İŞÇİLERİNİN YÜZDE 90’I İLKOKULU BİTİRMEMİŞTİR

İnsanlık dışı barınma alanlarında tarım işçilerinin çeşitli tehlikelerle mücadele ettiğine vurgulayan Şeker, işçilerin göç döneminde yeşil kart süresi dolduğu için sağlık hizmetinden mahrum kaldığını açıkladı. Mevsimlik tarım işçileri yılın sekiz ayı sürekli yer değiştirdiklerinden düzenli bir şekilde çocukların okula gidemediğini belirten Şeker, “Çocuklarının eğitim problemleri de henüz çözüme kavuşturulmamıştır. Bugün 15-49 yaş arası mevsimlik kadın tarım işçilerinin yüzde 90’ı ilkokulu bitirmemiştir.” dedi.

Mevsimlik gezici işçilerin aldıkları ücretlerin son derece düşük olduğuna dikkat çeken Şeker, aracıların işçilerin yevmiyelerine ortak olduğunu söyledi. Şeker, son olarak tüm Türkiye’yi yasa boğan facialarla ve toplu işçi ölümleriyle bir kez daha karşılaşmadan önce, mevsimlik gezici tarım işçilerinin sorunlarının araştırılması ve kapsamlı yasal düzenlemelerin oluşturulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı