Öne Çıkanlar lavanta üretim interfresh vairo badem çeşidi hünnap meyvesi

Bu haber kez okundu.

CHP'li Tezcan: Demek Türkiye'de bugün ırkçı bir cumhurbaşkanı var
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Türkçe ile felsefe yapılamaz.” açıklamasını sert bir dille eleştiren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, “Kendi milletine, 'Türkçe ile bilim yapılamaz, felsefe yapılamaz' diyen bir cumhurbaşkanı olmaz. Bu Cumhurbaşkanı, kendi milletine hakaret eden bir cumhurbaşkanıdır. Eğer bir soruşturma yapılacaksa milletine hakaret eden Cumhurbaşkanı’nı, vicdanlarda bu milletin sorgulaması gerekir. Hangi döneminde bir milletin cumhurbaşkanı, kendi ülkesinin diliyle bilim, felsefe, sanat yapılamayacağını ifade etmiştir? Böyle bir şeyi anlamak mümkün değil. Kendisinin daha önce söylediklerini bir tarafa bırakıyorum. 'Türkçe ile felsefe yapılmaz diyen ırkçıdır.' derken kendisi başbakandı. Yani şimdi biz ırkçı bir cumhurbaşkanına sahip olduk, onun tarifiyle. Demek ki artık Türkiye’de bugün ırkçı bir cumhurbaşkanı var.” dedi.

Aydın'ın Efeler ilçesinde CHP İl Başkanı Hikmet Saatçı, Efeler İlçe Başkanı Bayram İnci, parti teşkilatı ve diğer partililerin de katıldığı toplantıda konuşan Genel Başkan Yardımcısı Tezcan, Cumhurbaşkanlığı makamına hakaret sebebiyle son dönemde görülmemiş davalar açıldığını söyledi. Tezcan, "Son dönemlerde Cumhurbaşkanı’na hakaretten açılan davaların sayısı, diğer soruşturmalardan daha fazladır. Niye, ne değişti? Türkiye, 1923’te cumhurbaşkanına sahip oldu. O günden bu yana 12 cumhurbaşkanı oldu. Yani bugüne kadar neden ilk defa bu günlerde Cumhurbaşkanı'na hakaret suçu bu kadar çok soruşturma konusu oluyor, gündeme geliyor? Bunu oturup ciddi ciddi düşünmek lazım. Bu, Türkiye’nin otoriterleştiğinin açık göstergesidir. Bu, Türkiye’de bir sivil darbe yaşadığımızın çok açık, somut göstergesidir. Üstüne üstlük bununla da kalmayıp herkesi tutuklamaya kalkarsanız o ülkede düşünce özgürlüğü değil, demokrasi değil, despotik rejim olur. O ülkede rejimin adı faşizmdir. 16 yaşındaki bir evladımızı tutukladılar. Sevindiricidir, bu yanlıştan en azından dönülmüştür ama Türk demokrasisi çok yara almıştır. Bugünden sonra bütün yargıçların, yargı sürecinin oturup yeni baştan kendisi, demokrasi ve hukukun üstünlüğüne inanan bir görev mi yapacak, yoksa doğrudan doğruya muktedirlerin arzularına mı göre hareket edecek, oturup bunun kararını vermek zorundadırlar. Bu karar Türk demokrasisinin kalitesini, Türkiye’de hukuk devleti olup olmadığını ortaya koyacak ciddi, önemli bir karar olacaktır. Asıl hakareti yapan, Cumhurbaşkanı’nın kendisi. Düşünebiliyor musunuz, 17-25 Aralık soruşturmalarını unutturmak için ısrarla gündemi değiştirmek için çıktı, bir Osmanlıca tartışması başlattı. Başlatabilir, kendi takdiridir ama bu tartışmayı başlatırken 'Türkçe ile felsefe, bilim yapılamaz' diye bu milletin diline hakaret eden bir Cumhurbaşkanı var. Bu milletin dili, Yunus Emre’den bu yana Türkçedir. Yunus Emre hangi durulukta Türkçeyi konuşuyorsa, Âşık Veysel de aynı durulukta Türkçe konuşuyordu. Gece yatıp ertesi gün başka bir dil konuşmadık, kandırmasınlar milleti. Cumhurbaşkanlığı katından bu milleti kandıracak yalan sözler söylemesinler. Biz alfabeyi değiştirdik. Türkiye, alfabe değişime sürecini uzun yıllar tartıştı. Osmanlı’nın son döneminde de alfabe değişikliği tartışılıyordu ve o kararlı devrimci duruşu Mustafa Kemal Atatürk gösterdi. Asıl mesele, Türkiye’de bugüne kadar kullandığımız alfabeyi değiştirme hesabıdır. 90 yılda bu milletin yazdığı yazıyı yeniden değiştirme hesabıdır. Buna güçleri yetmez. Böyle bir şey yapabilmeleri de mümkün değil ama gündem değiştirme peşindeler.” dedi.

Üniversitelerde yaşanan olayları da değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, “ Dört ilimizde üniversite öğrencilerimizin birbirleriyle çatıştığı haberlerini okuyoruz. Bunlar tesadüfi gelişmeler değildir. Bir ülkede rejim ne kadar otoriterleşirse gençler arasındaki çatışma o kadar artar. İktidar, kendine muhalif olanlara tahammül edemeyip bütün özgür düşünce ortamını ortadan kaldırdığı sürece gençlik arasındaki çatışmanın ateşini daha fazla fitilleyecektir. Ne zaman bir ülkede üniversitelerde özgürce konuşabilme imkanı olur, ne zaman herkes düşüncesini özgürce ifade edebilir, iktidara karşı eleştirilerini özgürce yapabilme imkanı ne zaman bir ülkede sınırsızca sağlanır, demokrasi sınırsız işler, kusursuz işler, o ülkede gençler birbiriyle çatışmaz.” şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi