Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi tarım eğitim mikado kayısı abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı samimi olmaya, kendisini Osmanlıca eserlerin korunmasına çaba göstermeye çağırdı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, yazılı açıklamasında, “Osmanlıcaya ve Osmanlıca yazılmış kültür birikimine sahip çıkma konusunda gerçekten samimiyse, sayıları 300 bini aşan elyazması eserlerin doğru dürüst bakımının yapılması sağlansın. Arap alfabesi ile Osmanlıca olarak yazılmış olan bu eserlerin, konularına göre ayrımının yapılması, kağıt ve cilt bakımının yapılarak kalıcılaştırılmasının sağlanması en acil görevdir. Bu eserlere gerçekten önem veren kişi, Osmanlıcayı istismar etmeden önce bu önlemleri almalıdır.” ifadelerini kullandı.

“DEMAGOJİ YAPARAK HALKIN KAFASINI KARIŞTIRMAYA GEREK YOK”

“Burada demagoji yaparak halkın kafasını karıştırmaya gerek yok.” diyen CHP’li Tezcan, şöyle devam etti: “Bu yazma eserlerin korunması halkımızın en önemli beklentisidir. Bu konuda 12 yıldır hiçbir adım atmadığı gibi, üstüne üstlük eserlerin önemli bir bölümünü rutubetli, küflü ortamda çürüme tehlikesi altına koyanlar Osmanlıcadan bahsetme hakkına sahip değildir. Yunus Emre’den Aşık Veysel’e kadar uzanan ve bugün de güçlenerek süren düşünce birikimi, Anadolu halkının konuştuğu arı duru ve estetik niteliği yüksek Türkçe ile üretilmiştir. Cumhurbaşkanı, bu can alıcı gerçeğin ya farkında değildir ya da kasten örtbas etmek istemektedir.

Türkiye Cumhuriyeti'nin en önemli kazanımlarından birisi olan harf devrimiyle Türkçe’nin bilim, sanat, edebiyat ve felsefe dili olarak gelişmesinin önü açılmıştır. Bugün bu devrim sayesinde Türkçe ile en yetkin ve en üst nitelikli eserler üretilebilmektedir. Özellikle felsefe alanında, Türkiye’de geliştirilen felsefi düşünce doğrultusunda Türkçe en karmaşık felsefe sorunlarını bile bilimsel bakımdan eksiksiz olarak anlatma yeterliliğini taşımaktadır.”

“CUMHURBAŞKANI TÜRKÇE YERİNE ARAPÇAYI KOYMAK İSTEMEKTE ANCAK…”

Tezcan, durum böyleyken ‘Türkçe ile bilim ve felsefe yapılamaz’ diyebilen bir Cumhurbaşkanının, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olamayacağına vurgu yaparak, “Çünkü Türkçe olmaksızın Türk toplumu ve Türkiye olamaz. Bununla birlikte Cumhurbaşkanı Türkçeyle felsefe yapılmaz sözüyle ağzındaki baklayı çıkarmıştır. Cumhurbaşkanı, Türkçe yerine Arapçayı koymak istemekte, ancak bunu açıkça söyleme cesareti bulamamaktadır.

Cumhurbaşkanının, Türkçenin bu alanda ne kadar yetkinleştiğini görmesi için sadece Türkçe olarak yazılmış felsefe sözlüklerine ve başvuru yapıtlarına bakması bile yeter. Ancak kitabı ‘merkep yükü’ gibi görenlerden bunu anlamasını beklemek tabii ki hayaldir. Cumhurbaşkanı bu sözleriyle, bütün üniversitelere, özellikle üniversitelerin felsefe bölümlerine, sanatçılara, edebiyatçılara, bilim adamlarına açıkça hakaret etmektedir.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi