Öne Çıkanlar tarım eğitim fakıbaba aa besi sığırı yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Güney Kore, Kuzey Kore’ye 8 milyon dolarlık yardımı onayladı

İnsani konuları siyasi durumlardan ayırmaya çalışan Güney Kore BM ajansları aracılığıyla Kuzey Kore’ye 8 milyon dolar yardımı onayladı.

Güney Kore Birleşme Bakanlığı, hükümetin, karşılaştıkları ağır insani krize karşı Kuzey Koreli çocuk ve hamile kadınlara destek yapma kararı aldığını söyledi. Kuzey Kore’nin füze ve nükleer programı sebebiyle bu yardımla ilgili kamuoyunda farklı fikirler olması sebebiyle yardımın zamanlaması ile ilgili henüz karar verilmediği belirtildi.

Bakanlık, hükümetin, iki Kore arasındaki durumlar gibi çeşitli faktörleri dikkate alarak yardım kararı, zamanlama ve miktarını değerlendirileceğini söyledi.

Güney Kore’nin, insani yardım kararının, nükleer programdan vaz geçmesi için Kuzey Kore’ye uygulanan yaptırımlara taviz olarak algılanabileceği endişesi de taşıdığı kaydedildi.

Pyognyang’a yardım teklif edilmesinin ülkede muhafazakarlar ve liberaller arasında siyasi yankılar sebep olduğu kaydedildi. Birleşme Bakanlığı, uluslararası toplumun Kuzey Kore’nin kışkırtmalarına sert tepki vermesine rağmen Kuzey Kore’ye insani yardımın gereğine de vurgu yaptığını belirtti.

Birleşme Bakanı Cho Myoung-gyon Global toplumun yardımla siyasetin birbirinden ayrılması fikrini paylaştığını söyledi. Program gereğince, Güney Kore’nin Kuzey Kore’ye Dünya Gıda Teşkilatı aracılığıyla 4.5 milyon dolar gıda yardımı, BM Çocuk Fonu aracılığıyla da 3.5 milyon dolar gıda ve aşı yardımı yapacağı kaydedildi.

BM tarafından hazırlanan raporda 24 milyon 9 yüzbin Kuzey Korelinin yüzde 72’sinin yetersiz beslendiği vurgulandı. Bunların arasında 1 milyon 300 bin çocuk ve hamile kadının acil yardıma ihtiyacı olduğuna vurgu yapıldı.

Muhafazakar yönetimler döneminde bile Güney Kore’nin Kuzey Kore’ye yardım yaptığı, ancak Kuzey Kore’nin 2016 Haziran ayında yaptığı dördüncü nükleer testten sonra önceki başkan Park Guen-hye’nin yardımı askıya aldığı belirtildi.

Geçen Mayıs ayında Güney Devlet Başkanı Moon, iki Kore arasında sivil ilişkiler ve yardımı teşvik edeceğini belirtmiş ancak Kuzey Kore, BM yaptırımlarını desteklemesi sebebiyle Güney Kore’nin bu teklifini reddetmişti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı