Öne Çıkanlar lavanta trakya Gıda özel sektör teşvikleri ilaç zehirlenmesi

Bu haber kez okundu.

HDP’li Alp Altınörs: AKP iktidarı internetle savaş halinde
HDP Eş Başkan Yardımcısı Alp Altınörs, AK Parti iktidarının, internetle savaş halinde olduğunu belirterek, “Yolsuzluk ve hırsızlık bilgileri, belgeleri ortalığa dökülecek korkusuyla internete sansür düzenlemeleri yapılmaktadır.” dedi.

Alp Altınörs, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın, torba yasayla Meclis'e gönderilecek yeni internet düzenlemesinin içeriğini basına açıklaması üzerine yazılı değerlendirme yaptı. Tasarıyla, Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği önceki sansür yasasının, makyajlanarak yeniden getirildiğine dikkat çeken Altınörs, “Önceki internet sansürü yasasında sitelere erişimi engelleme yetkisi ‘4 saat içinde, TİB tarafından’ kullanılabilecekti. Anayasa Mahkemesi (AYM), bu düzenlemeyi, ‘sitelerin ancak mahkeme kararıyla erişime kapatılabileceği’ gerekçesiyle bozdu. Ne var ki Bakanlık, aynı tasarıyı, bu kez, kapatma yetkisini Başbakan, İçişleri Bakanı ve Milli Savunma Bakanı'na vererek getirmektedir. ‘Kamu düzeninin tehlikede olduğu’, ‘gecikmede sakınca bulunan hallerde’ ilgili iki bakan veya Başbakan'ın talimatıyla TİB siteleri derhal erişime kapatacak. İnternet sansürü, bakanların ya da Başbakan'ın iki dudağı arasında olacak.” izahını yaptı.

“HER TÜRLÜ İNTERNET SANSÜRÜNE, ERİŞİM ENGELLEMESİNE KARŞIYIZ”

HDP’li Altınörs, AYM kararının arkasından dolanmak için ise kapatma kararıyla ilgili '24 saat içinde mahkemeye başvurma' zorunluluğunun getirildiğini belirterek, şöyle devam etti: “Yani kapatma acilen yapılırken, mahkeme bir gün sonra bunu görüşecek. Mahkeme, aksi yönde karar verirse o zaman kapatma kararı kaldırılacak. Bu, Anayasa Mahkemesi'nin bozma kararına da açıkça aykırıdır. AYM ‘ancak mahkeme kararıyla site kapatılabilir’ derken, Bakanlık, ‘biz kapatalım, mahkeme sonrasında denetlesin’ demektedir. Her türlü internet sansürüne, erişim engellemesine karşıyız. Torba yasa kapsamında getirilecek bu yeni sansür tasarısını da kabul etmiyoruz. Hükümet, AYM kararının etrafından dolanma çabasına girmemelidir.

İnternet tüm dünya yurttaşlarını kucaklayan ve doğrudan irtibata geçiren evrensel bir ağdır. Bu ağın ulus devletlerce sansürlenmesi, erişim engelleriyle kapatılması, bu devirde asla kabul edilemez. İfade ve düşünce özgürlüğüne yönelik bu engeller Çin, İran gibi birkaç ülke dışında dünyada artık görülmemektedir.”

“HÜKÜMET SANSÜRÜNÜN NEDENİ ANLAŞILMAKTADIR”

“Ne var ki AKP iktidarı, internetle savaş halindedir. Yolsuzluk ve hırsızlık bilgileri, belgeleri ortalığa dökülecek korkusuyla internete sansür düzenlemeleri yapılmaktadır.” şeklinde görüşlerini aktaran Altınörs, “Medya alanlarını yoğun bir baskı altına alan ve hükümete aykırı her sesi susturan AKP iktidarı, sosyal medyadaki özgür ifade alanını da yok etmek istemektedir. Zira ana akım medya giderek itibar yitirirken, sosyal medya bir yurttaş gazeteciliği alanı olarak yükselmektedir. Türkiye'de internet nüfusunun 36,5 milyona çıktığı da düşünüldüğünde hükümet sansürünün nedeni anlaşılmaktadır. HDP Türkiye'de yoğun internet kullanımını bir tehdit değil, demokrasinin gelişmesi için bir imkan olarak görmektedir. HDP iktidarında Türkiye, internet yasaklarının ülkesi olmaktan çıkacak, bir bilişim ülkesi haline gelecektir.” dedi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi