Öne Çıkanlar trakya eğitim tarım özel sektör teşvikleri ayçiçeği

Bu haber kez okundu.

İhsan Özkes'ten Zarrab'ın Kızılay'a bağışına tepki:Haram para ile ibadet olmaz
CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, 17 Aralık yolsuzluk soruşturmasında gözaltına alınan şahsın el konulan ve tekrar iade edilen parasının faiz kısmının Kızılay’a bağışlanmasının Kızılay’ın ruhuna aykırı olduğunu savunarak," Rüşvet malı, haksız kazanılan mal, bir hayır kurumuna verilir mi? Hayır kurumuna verilmesi, Kızılay gibi kuruma verilmesi gerçekten Kızılay’ın ruhuna aykırıdır. Çünkü Kızılay’ın Cumhuriyet tarihinden daha yaşlıdır. Uluslararası evrensel bir yapısı vardır. Buraya bağışlanmış olması Kızılay ile bağdaşmıyor. İnsanların gönül huzuru ile yardım alması, gıda alması, gölgelenmiş oluyor. Haram para ile yapılan ibadet kabul olmaz.” diye konuştu. İslam’da rüşvet, hırsızlık, yolsuzluk yapmanın, devlet malını aşırmanın, kul hakkı yemenin, zulüm, yalan ve iftiranın haram olduğunu vurgulayan Özkes, bunları helal, meşru, mübah sayarsanız 'dinden çıkarsınız' uyarısı yaptı.

CHP Milletvekili İhsan Özkes, Kayseri’de bazı ziyaretlerde bulundu. Özkes, Kayseri programında bir gazetecinin 17 Aralık yolsuzluk operasyonunda gözaltına alınan Reza Zarrab’ın adamı Abdullah Happani’nin el konulan paralarının faiziyle iade edildiğini, iade edilen paranın faiz miktarının da Kızılay’a bağışlandığını hatırlatarak bunun dini açıdan doğruluğunu sordu. Özkes, Kızılay’a yapılan bu yardımın tarihi geçmişi olan bir müessese ile bağdaşmayacağını anlatarak, şunları söyledi: “Ne yazık ki din, iman, cami, Kur'an, Allah, peygamber söylemleri ile iktidar bu süreçte gerçekten çok tuhaf işler ortaya çıktı. Algılar ortaya çıktı. Adam diyor ki, hediye adı altında devlet işini yaparken alınan rüşvete 'hediye' diyor. Devlet işi yaparken aldığı rüşvete hediye diyor. İslam’da rüşvet, hırsızlık, yolsuzluk, devlet malını aşırma, kul hakkı yemek, zulüm, yalan, iftira haramdır. Bunları helal, meşru, mubah sayarsanız ne yapmış olursunuz 'dinden çıkmış' olursunuz. Emekli müftü olarak söylüyorum. Haramı helal sayan kişi dinden çıkar.”

“Çok tehlikeli, dini bakımdan, inanç bakımından çok vahim uygulamalar yapılıyor” diyen Milletvekili Özkes, “Peygamberimize biri geliyor diyor ki. Devlet işinde vergi toplayan memur, 'efendim şunlar hazinenin, bunlarda bana verilen hediyeler' diyor. Efendimiz; 'sen babanın evinde otursaydın bu hediyeler verilir miydi' diyor. 'Verilmez' diyor. 'O zaman aldığınız hediyeler rüşvettir, hazineye verilmesi gerekir' diyor. İslam inancı budur. Rüşvet malı, haksızlıkla kazanılan mal, bir hayır kurumuna verilir mi? Hayır kurumuna verilmesi, Kızılay gibi kuruma verilmesi gerçekten Kızılay’ın ruhuna aykırıdır. Çünkü Kızılay’ın çok öteden beri, Cumhuriyet tarihinden daha yaşlıdır. Uluslararası evrensel bir yapısı vardır. Buraya bağışlanmış olması Kızılay ile bağdaşmıyor. İnsanların gönül huzuru ile yardım alması, gıda alması, gölgelenmiş oluyor. Haram para ile yapılan ibadet kabul olmaz” diye konuştu.

CHP Parti Meclis Üyesi İhsan Özkes, “Haram para ile jet ile yapılan bir hac ibadeti kabul olur mu?” diye aylar önce gazetecilerin sorusu olduğunu anlatarak, verdiği cevap ve sonrasında yaşadıklarını da şöyle anlattı: “Ben de Peygamber Efendimiz'in bir hadisini naklettim. Efendimiz diyor ki: 'Kişi uzun bir yola çıkar. (Yani haccı tarif ediyor. Eskiden uçak araba yok.) Baş açık ayaklar çıplak, üst baş yok ellerini semaya kaldırmış 'yarabbi beni affeyle' diyor. Bu adamın giydiği, yediği haram. Haramla beslenmiş. Allah senin duanı nasıl kabul etsin. Seni nasıl affetsin.' Bunu diyen Peygamberimiz. Ben bunu aynı bu şekilde aktardığım için o fezleke sahiplerinden, eski bakan, beni mahkemeye verdi. Hadisi okudum diye. Aslında beni mahkemeye vermedi. Hazreti Peygamberi vermiş oldu. Ben o sözü naklettim. O hadiste de söylendiği gibi haramla yapılan ibadetler yardım olarak kabul görmez. Vatandaş bundan faydalanabilir. Bilmeyerek faydalanmış olabilir. Burada vatandaşın günahı yok. Kızılay’a verilmesi halinde Kızılay’ın yardım ettiği kişiler yararlanabilir. Ancak Kızılay gibi bir hayır kurumunu gölgeler. Kızılay gibi insanların güzel baktığı, iyi duygular beslediği hayırlar ve bağışlarla ayakta duran müesseseye leke yapılmış olur.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi