Öne Çıkanlar trakya eğitim özel sektör teşvikleri tarım ayçiçeği

Bu haber kez okundu.

Levent Gök: Yüce Divan konusunda kıvırtıyorlar, kaçak güreşiyorlar
CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, 3 yıl önce 34 kişinin ölmesiyle sonuçlanan Uludere olayında, üç yıl geçmesine rağmen ölenlerin yakınlarının adalet arayışının devam ettiğini belirtti. Gök, bilinçli yapılmış bir operasyonla katliam yapıldığını ifade etti.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Meclis'te basın toplantısı düzenledi. Operasyon kararının Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) alındığını savunan Gök, adalet arayışında sonuç alınamamasının sebebinin, devletin üst kademesinin bu kararda imzalarının bulunması olduğunu kaydetti. Yarın Roboski'de aileleri ziyaret edeceklerini ifade eden Gök, 3 yıl geçmesine rağmen hala adalet olmadığını vurguladı.

Gök, Konya'da 16 yaşındaki bir çocuğun tutuklanması olayıyla ilgili olarak da sanki önemli bir suç örgütü liderini alır gibi çocuğun okuldan alındığına dikkat çekti. Hakaret suçundan tutuklanan bir kişiye rastlamadığını belirten Gök, "Hukuk yok, adalet yok. Cumhurbaşkanının keyfi yerine gelecek diye 16 yaşında bir çocuk tutuklanıyor. Roboski'de hesap vermiyor. Bu tutuklama ile dünyaya rezil olmuştur. Rezil ettiler bizi. Bütün dünya bunu konuşuyor. Cumhurbaşkanının kibri, artık kimse konuşulmasın, özgürce bir çift laf edilmesin diye hoyratça hukuk katlediliyor." diye konuştu.

Başbakan'ın 'makama saygı gerekir' açıklamasını eleştiren Gök, hergün Atatürk'e hakaret ettiklerini söyledi. Atatürk'ün bütün devrimlerine tutum alındığını, yeminlere sadık kalınmadığını, Anayasa'ya ihanet edildiğini anlatan Gök, "Senin yaptığın hakaret, çocuğun yaptığı hakaret yanında devasa bir boyutta kalır." ifadelerini kullandı. Gök, şöyle devam etti:

"Hakimler tetikçilik yapıyor, AKP'nin borazanlığını yapıyor, bilerek bunlar oraya seçildi. Hakim Naim Durak, facebook sayfasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'na övgüler yapıyor, bunları saklamaya bile gerek duymuyor. HSYK, derhal bu hakim hakkında soruşturma açması gerekir, dün Adalet Bakanı ile görüşme yapıldı."

Bugün Mehmet Emin Altunses'in tahliye edildiğini dile getiren Gök, "Öyle hakim atarsan öyle kararlar çıkar. Türkiye, böyle bir utancı uzun süre yaşayacak." dedi. Anayasa Mahkemesi'nin yargı paketini görüşecek olmasıyla ilgili ise Gök, "Umut ediyoruz ki iptal başvurumuzu kısa bir süre içinde sonuçlandırır. Hak ve özgürlüklerle ilgili AKP iktidarının yasakçı zihniyetinin kaldırılması için umutlu bekleyişimizi sürdürüyoruz." diye konuştu.

İnternet yasasıyla ilgili yeni bir düzenleme girişimiyle ilgili olarak da Gök, "İktidarın görevi Anayasa Mahkemesi'nin kararlarının arkasını dolanarak o karara karşı bir başka karar geliştirmek değildir. Bu yaptığınız da Anayasa'ya aykırıdır." şeklinde konuştu. İktidarın, "Cübbenizi çıkarıp siyaset yapın" dediğini hatırlatan Gök, "Siz de cübbe giyip yargının işine karışmayın. Yargının yerine kendilerini koyuyorlar. Cübbe giyip yargının yerine koymayın. Anayasa Mahkemesi'nin kararlarına uymak 138. maddeye göre zorunluluktur." şeklinde konuştu.

Eski 4 bakanla ilgili Yüce Divan oylaması konusuna da değinen Gök, şunları ifade etti: "Yüce Divan'da kıvırtıyorlar, kaçak güreşiyorlar. AKP içinde farklılık var, asıl büyük abi dur diyor, şöyle yapın diyorlar. Bir başbakan var ama o başbakan değil, onun üstünde bir organ var. Hala kendini başbakan sanan bir cumhurbaşkanı var. Büyük abiden onay alamıyorlar, korkuyorlar. Yüce Divan meselesi bu iktidarın peşini bırakmaz. Bunu her fırsatta kovalayacağız. İnsanlar ancak mahkemede aklanırlar, kimse mahkemeden kaçmasın. Çıkın ortaya 'biz yargılanmak istiyoruz' deyin bakanlar. Aklanacaksa orda aklanırlar. AKP'nin kıvırtması, kaçak güreşmesi kurtarmaz. Biz bu işin peşini bırakmayacağız. Siz istediğiniz kadar erteleyin, yolun sonu yakındır."

Çözüm süreci konusunda bilgilendirme yapılmadığını dile getiren Gök, "Hükümet, bu sürecin esiri olmuştur, savrulmaktadır. Ne yaptığını bilmeden de böyle günlük geçiştirmelerle seçime endeksli bir süreç yürütüyorlar. Seçimi nasıl atlatırız sürecidir." diye konuştu. Asfalt katılım payıyla ilgili ise Gök, belediyenin zorla bu payı almak istediğini vurguladı. 5 yıl önceki katılım payının istendiğini belirten Gök, konuya ilişkin bir kanun teklifi verdiğini hatırlattı.

14 Aralık operasyonuyla ilgili bir soruya Gök, "Aynı anlayış. DGM'ler kaldırıldı diye sevinirken özel yetkili mahkemeler kuruldu. O da kaldırıldı çok özel yetkili mahkemeler kuruldu. Hepsi bilinçli, planlanmış, hakimlerdir. AKP'nin özellikle siyasal tercihlerini bilerek oraya getirdiği hakimlerdir. Al gülüm ver gülümdür. Hukuk, demokrasi, insan haklarına bakma; sadece benim taleplerime bak. AKP dışında herkesi tutukla, toplumu tehdit et, baskı altına al. Bu hakimlerin görevi bu. Siyasal tercihini adam zaten saklamıyor. AKP kendi tetikçi yargısını, çok açık bir şekilde kurmuştur." karşılığını verdi. Gök, Mustafa Sarıgül'ün ihracıyla ilgili bir konunun CHP MYK'da görüşülmediğini de kaydetti.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi