Öne Çıkanlar bakan yardımcısı akif özkaldı ayçiçeği zararlıları lavanta ayçiçeği alımı can erik hasadı

Bu haber kez okundu.

Özel: Kar yağışından mağdur olan çiftçiler kaderiyle başbaşa bırakıldı
CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Akhisar ilçesinde yoğun kar yağışı sebebiyle ürünü zarar gören çiftçilerin, kaderiyle başbaşa bırakıldığını ve perişan olduğunu söyledi. Bu bölgede bir an önce çalışma yapılarak, çiftçilerin ve köylülerin zararının devlet tarafından karşılanması gerektiğini kaydetti.

Milletvekili Özel, Milletvekili Sakine Öz ile birlikte yoğun kar yağışı sebebiyle yolları kapanan, elektrik ve suyu kesilen, zeytin ağaçları kırılan ve zeytin depolarının çatıları çöken Sünnetçiler, Yatağan ve Tütenli köylerini ziyaret etti. Mağdur köylüleri dinlediler, çatıları yıkılan depolarda incelemelerde bulundular. Mağduriyetin giderilmesi ve muhtemel afetlere yönelik şimdiden tedbir alınması için konuyu Meclis’e taşıyacaklarını belirten Özel, “Bu kadar büyük hasar varken çiftçi, kaderiyle başbaşa bırakıldı ve perişan oldu. Şimdi devletin buraya el uzatması gerekiyor. Öncelikle şunun altını bir kez daha çizmek isterim ki TARSİM sigortası zeytin ağacını kapsamıyor, sadece ürünü kapsıyor. Oysa şu anda bu köylerde ağaçlar kırılmış durumda ve bu ağaçlardan köylülerimiz en az üç dört yıl verim alamayacak. Bu, üç dört yıl boyunca köylülerin açlığa mahkum edilmesi demek oluyor.” dedi. Buralarda bir an önce çalışma yapılarak, köylülerin zararının devlet tarafından karşılanması ve aynı zamanda TARSİM sigortasının zeytin ağaçlarını da kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiğini dile getiren Özel, “Bu da geçtiğimiz yıllarda partimiz tarafından Tarım Komisyonu’nda verilen önergelerin haklılığını bir kez daha gözler önüne seriyor. Bizler bundan önce olduğu gibi bundan sonra da köylümüzün, çiftçilerimizin yanında olmaya, onların sorunlarını gündeme getirmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Milletvekili Öz de şunları söyledi: “Köylülerimizden ricamız, hasarlarını hemen telafi etmemeye çalışmaları yönünde. Öncelikle hasar tespit komisyonunun gelmesini beklemeliler. Bu bireysel yapılacak, üstesinden gelinecek bir iş değil. Bu nedenle devletin gelip zararı karşılaması gerekiyor. Bizler de konuyu takip etmeye devam edecek ve konuyu önergelerimizle TBMM’nin gündemine getireceğiz.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi