Öne Çıkanlar interfresh hatay tarım fuarı lavanta fındık fiyatları arttı hünnap meyvesi

Bu haber kez okundu.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda tutulan kayıtlar Meclis gündeminde
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan'ın cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu sonrasında yasa dışı dinlemelerin saptanması için Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda (TİB) başlatılan incelemelerde, 300 trilyon belgeye sığacak kapasitede dinleme yapıldığı ancak bu dinleme dosyalarına ulaşılamadığına dikkat çeken CHP'li Tanrıkulu, TİB’deki kablo sisteminin dahi çözülemediği, hangi kablolama işleminin neden yapıldığının anlaşılamadığı iddialarının basına yansıdığını hatırlattı.

Tanrıkulu, "Bunun üzerine TİB’in Ankara-Gölbaşı’ndaki binasının kullanılmaması ve hatta gömülmesi önerisinin gündeme geldiği iddia edilmektedir. TİB sisteminde güvenlik açığı olduğu ve mesai saatleri dışında gelen dinleme taleplerinin sisteme uzaktan erişimle gerçekleştirilebildiği, binadaki çanak antenler üzerinden de söz konusu verilerin farklı noktalara iletilebildiği de basına yansıyan bilgiler arasındadır. Ayrıca müfettişlerin TİB tarafından daha önce GSM firmalarına gönderilen özel bir yazıyla, teknik dinleme yapılan hedef kişilere ait hatlar ve numaralarla ilgili kurumca (TİB) kayıt tutulduğu, bu nedenle servis sağlayıcı firmaların kayıt tutmasına gerek olmadığı yönünde talimat verildiği ortaya çıkmıştır. Böylece kayıtların yalnızca TİB tarafından tutularak istenilen şekilde biçimlendirme yapılmasının sağlandığının belirlendiği de basına yansımıştır. Söz konusu olay, vahim bir skandaldır. Anılan olay, TİB’in kimin kontrolünde olduğunu, dinleme faaliyetinin nasıl bir boyuta vardığını, devlet ve yurttaşlarla ilgili kayıtların hangi maksatla ve kimler tarafından kullanıldığına dair telafisi imkansız bir şaibeyi ortaya koymuştur." izahını yaptı.

Tanrıkulu, bu bağlamda Bakan Elvan'a şu soruları yöneltti: "17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu sonrasında yasa dışı dinlemelerin saptanması için Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda başlatılan incelemelerde, 300 trilyon belgeye sığacak kapasitede dinleme yapıldığı, ancak bu dinleme dosyalarına ulaşılamadığı, TİB’deki kablo sisteminin dahi çözülemediği, hangi kablolama işleminin neden yapıldığının anlaşılamadığı iddiaları doğru mudur?

TİB’in Ankara-Gölbaşı’ndaki binasının boşaltılacağı veya yıkılacağı iddiası doğru mudur? İddia doğru ise gerekçeleri nelerdir?
TİB sisteminde güvenlik açığı olduğu ve mesai saatleri dışında gelen dinleme taleplerinin sisteme uzaktan erişimle gerçekleştirilebildiği iddiası doğru mudur?

Ayrıca, ilgili binadaki çanak antenler üzerinden de söz konusu verilerin farklı noktalara iletilebildiği iddiası doğru mudur? TİB’in yaptığı dinleme kayıtları dışarıya sızmış mıdır? Bu sızıntıyı gerçekleştirenler hakkında işlem yapılmış mıdır ya da yapılacak mıdır? TİB tarafından tutulan kayıtların GSM şirketleri tarafından tutulmaması yönünde yazının veya talimatın GSM şirketlerine gönderildiği iddiası doğru mudur?

İddia doğru ise TİB tarafından tutulan kayıtların GSM şirketleri tarafından tutulmaması yönündeki yazı veya talimat kimin emriyle, hangi maksatla GSM şirketlerine gönderilmiştir? Bu durumda, kayıtların yalnızca TİB tarafından tutularak istenilen şekilde biçimlendirme yapılmasının sağlandığının belirlendiği iddiası doğru mudur?

TİB binasına döşenen kabloların hangi maksatla döşendiğinin anlaşılamadığı iddiası doğru mudur? TİB’de yaşanan güvenlik açığıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında ne tür bilgilere ulaşılmıştır?"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi