Öne Çıkanlar new york borsası çiftlik bank tarım tarım ve orman bakan yardımcısı çiftçi

Bu haber kez okundu.

Umut Oran: Cumhurbaşkanı çocuktan korkar hale gelmiş
CHP İstanbul Milletvekili, Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran, 16 yaşındaki bir öğrencinin tutuklanmasına değinerek, AK Parti iktidarını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi. Oran, "Cumhurbaşkanı çocuktan korkar hale gelmiş. Devletin gücünü ellerinde bulunduranlar kişiliklerini makamlarından almasınlar. Makamları gittiği zaman kişiliksiz kalırlar." dedi.

Temaslarda bulunmak üzere Gümüşhane’ye gelen Umut Oran, CHP İl teşkilatı'nda düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ve iktidarı eleştirdi. "2009’da Aydın’da gençleri yanına çağırıp otobüste tartakladığını biliyoruz, şimdi de Konya’da Mehmet kardeşimizi tutuklatıyor." diyen Oran, "Makamına güç vermeyip makamından güç alanları uyarıyorum: Makamlarınız gittiği zaman kişiliksiz kalacaklar. CHP il binalarına polisin girmesi kabul edilemez. Kanunsuz emir veren hakim-savcıyı da polisi de şikâyet edeceğiz, takipçisiyiz. Kanunsuz emri uygulayan bürokratları uyarıyoruz, bunun hesabını soracağız. Polis TEM Şube Müdürünün CHP Gümüşhane il binasının kapısında ne işi var?"

17 Aralık'ta Meclis'te verdikleri Siyasi Ahlak ve Etik Yasası'nın bir an önce çıkması gerektiğini ve bununla ilgili Başbakan Davutoğlu'na mektup yazdığını belirten Oran, "17-25 Aralık haftasını Yolsuzlukla Mücadele Haftası ilan ettik. CHP olarak biz Türkiye’de yolsuzluk olmasın diyoruz. Bu konuda siyasetçiler örnek olmalı, diyoruz. Bu konuda AKP’nin parti programında bulunan yolsuzlukla mücadele etmekle ilgili taahhütleri asında bulunan yolsuzluk konusunu yapıcı bir siyaset anlayışıyla Siyasi Ahlak ve Etik Yasası teklifini 17 Aralık’da TBMM’ne verdik. Bunu daha önce de 2 kez vermiştik. İktidar olduğumuz ilk 100 gün içinde bu yasayı çıkartacağız. Bu kanunu ben hazırladığım için Davutoğlu’na da bir mektup hazırladım. Bu mektubun içeriğinde parti programlarındaki taahhüdünü hatırlatıp yasa teklifine olumlu bakmasını istedim. Bu kanun teklifiyle iktidar partisine gollük bir pas veriyoruz. Türkiye, gelişmiş G20 ülkelerine 2015 yılında dönem başkanlığı yapacak. Bu ülkelerin bu yıl ki gündemi yolsuzlukla mücadele. Türkiye’de de yolsuzluk, hırsızlık ve rüşvete batmış bir iktidar söz konusu. Dolayısıyla bu mektubu kendisine gönderdik. Ayrıca Davutoğlu’nun açıklamaları var. Yolsuzluk yapan kardeşimizde olsa o kolu kopartırız diye. Yine 4 bakanla ilgili Yüce Divana kendilerinin talep etmesini istiyor. Grup başkan vekillerinin sözleri var. Bir kere bakanlar yüce divana gitmeli. Siyasi Ahlak ve Etik Yasası bir an önce çıkmalı. Buna da hükümet öncelik etmeli." şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz hafta içinde Aydın, Isparta, Kocaeli, Sakarya ve Gümüşhane ile İstanbul’da ve bazı ilçelerde CHP’nin pankartlarının il binalarına baskınları ve parti yöneticilerine uygulanan kanunsuz uygulamaları kınayan Oran, sözlerine şöyle devam etti: "Biz siyasi partiyiz. İfade özgürlüğü, hak arama özgürlüğü, protesto yapma özgürlüğü, propaganda yapma özgürlüğü anayasal hakkımız. Bunu kimse gasp edemez. Bu hakları gasp edenler suç işliyorlar. Bu suçu işleyen her kimse Genel Merkezimiz tarafından her birimle ilgili ayrı ayrı şikayette bulunulacak. CHP’nin siyaset yapma özgürlüğü kısıtlanamaz. Bu 1980’lerde kısıtlandı. 34 yıl sonra siyasi haklarımızı gasp eden bu anlayışa sonuna kadar karşı çıkıyoruz. Bugün kanunsuz emri verenler yarın yakalarını paçalarını kurtaramayacaklar. O kanun emri veren siyasetçiler Yüce Divan'da yargılanacaklar. Bugün onları arkasına dayayan özellikle bürokratlar, unutmasınlar. Biz hiçbir zaman unutmayacağız. Bugün bu kanunsuzlukları, hukuksuzlukları yapanları, parti binamızda pankart arama cüretini gösterenleri bugün olmazsa yarın mutlaka ama mutlaka bu dünyada mutlaka hesabını soracağız."

Türkiye’nin bir akıl tutulması yaşadığını ve başta Mustafa Kemal Atatürk’ten bu yana Cumhurbaşkanlığı makamının hiçbir dönemde bu kadar gerilime maruz kalmadığına değinen Oran, "12. Koltuğa çıktıktan beri sürekli bir gerilim yaşanıyor. Normalde o makama çıkan kişinin makama güç vermesi gerekirken, orada aldığı gücü maalesef kanunsuz bir şekilde kullanıyor. Önceki gün yaşananlar Türkiye için utanç verici bir olay. Yani bir ceza ehliyeti olmayan genç bir öğrenci sözlü açıklamalarından dolayı hakkında soruşturma açılmadan okuldan yaka paça gözaltına alınması kabul edilebilir bir şey değil. İktidarın gücü çocuklara yetiyor. Bugün Cumhurbaşkanı neredeyse çocuklardan korkacak vaziyette. Biz, kendisi başbakan iken de 2009 yılında buna benzer olaylar gördük. Mitinginde kendini protesto eden gençleri çağırıp otobüste gırtlağına sarılıp yaraladığını gördük. Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık makamı çocuklara hoşgörüsüz ve bu uygulamalar yanlış olduğunu ifade etmek istiyorum. Biz bu konuda ifade özgürlüğü bakımında yapılan bu uygulamayı kınıyorum. Dün 4 üniversitede 167 öğrenci kardeşimiz gözaltına alındı. Türkiye bu gerginlikle bir yere gidemez. Devletin gücünü ellerinde bulunduranlar kişiliklerini makamlarından almasınlar. Makamları gittiği zaman kişiliksiz kalırlar." sözlerini kaydetti.

İktidarın 2002 yılında 3Y ile mücadele edeceği taahhüdüyle geldiğini ve her üçünde de başarısız olduğunu savunan Oran, "Yasakları kaldıracağız dediler, her gün yeni bir yasak çıkıyor karşımıza. Yoksulluğu bitireceğiz dediler, şu an 29 milyon kişi yoksul. 5,5 milyon işsiz var. Asgari ücrete 3+3 zam verenler Cumhurbaşkanlığı bütçesine yüzde 97 zam yapmaktan utanmıyorlar. Yolsuzluk konusu ise yolsuzluğa batmış durumdalar. 3Y ile geldiler, 3Y’den gidecekler." şeklinde sözlerini noktaladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı