Öne Çıkanlar ağaç budaması tarım adana tarım fuarı kapanış fiyatı papaz erik fidanı

Bu haber kez okundu.

AB desteğiyle işsizlere arı yetiştiriciliği öğretilecek
Kayseri İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün ortağı olduğu 'AB Ülkelerinde Arı Yetiştiriciliği ve Arı Ürünleri Elde Etme Teknikleri' projesiyle lise mezunu işsiz gençlere ve çiftçilere arı yetiştiriciliği öğretilecek.

    Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programı Leonardo da Vinci Hareketlilik Projeleri kapsamında, 'AB Ülkelerinde Arı Yetiştiriciliği ve Arı Ürünleri Elde Etme Teknikleri' isimli proje, Devlet Planlama Teşkilatı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından kabul edildi.

    Proje, arıcılık sektöründe olan proje sahibi Kayseri Arı Yetiştiricileri Birliği ile birlikte ortakları olan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Safiye Çıkrıkçı Meslek Yüksek Okulu, Pınarbaşı Ziraat Odası, TOÇ-BİRSEN Kayseri Şubesi, Özkarslıoğlu Şirketi, Ankara Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Derneği ve Çevre Orman İl Müdürlüğü'nde görevli teknik elemanlar, çiftçiler ve arıcılık yapmaya uygun lise mezunu işsiz gençlere (PLM) yönelik.

    Söz konusu proje ile arıcılık sektörünün içerisinde olan ve Kayseri’de arıcılığın gelişimini etkileyen kamu ve özel kuruluşlar, üretici birlikleri, ziraat odası ve eğitim merkezlerinde görevli teknik elemanlar, çiftçiler ve arıcılık yapmaya uygun lise mezunu işsiz çiftçilerden oluşan toplam 40 kişi, dört grup halinde 11-25 Mart 2012 tarihleri arasında Belçika, Avusturya, Almanya ve İspanya’da 2 hafta süreli teknik çalışmalar yapacak.

    Bu proje ile yurt dışı ev sahibi ülkelerin, teknik arı yetiştiriciliği, ana arı, oğul, polen, arı sütü, arı zehiri ve bal mumu gibi arı ürünlerinin elde edilmesi, bal hasat, süzme ve paketleme, ana arı kullanılması, arıların kayıt ve takibi; arılarda verimlilik artırma yolları, arı ürünlerinin pazarlanması eğitimini alacak. Arıcılık işletmesi bölümleri, kullanılan araç ve gereçler, gezginci arıcılık, arıcıların eğitim merkezleri, sivil toplum örgütleri ve kamu kuruluşlarıyla olan bağlantıları yerinde incelenerek, elde edilen bilgi ve tekniklerin ülkeye aktarılıp, arıcılık sektöründe kullanılması amaçlanıyor.
    Türkiye genelinde, 2011 Teklif Çağrısı döneminde toplam 2 bin 550 proje hazırlanarak Ulusal Ajans'a sunuldu. Bu projelerden biri olan arı yetiştiriciliği, ulusal öncelikleri, program öncelikleri ile hedef grupları, sektörel, bölgesel ve kurumsal dağılımlar dikkate alınarak değerlendirildi ve sonucunda desteklenerek uygulamaya değer bulundu.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı