Öne Çıkanlar karaman il özel idare Gıda makam aracı naturel sızma zeytinyağı fiyatları bekir pakdemirli

Bu haber kez okundu.

“AB fonlarından yararlanma konusunda da bayanlara pozitif ayrımcılık yapıyoruz“
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, tarım ve kırsal desteklemelerle ilgili, "Her konuda olduğu gibi AB fonlarından faydalanma konusunda da bayanlara pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Puanlama yaparken bayan girişimcilerin puanına 20 puan ilave ediyoruz." dedi.

        Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Ankara İl Koordinatörlüğü'nün tanıtım toplantısı, Sheraton Otel'de gerçekleştirildi. Avrupa Birliği (AB) fonu ile gerçekleşen projenin ele alındığı toplantıya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, AK Parti Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu, TKDK Ankara İl Koordinatörü Yunus Bayram ile çok sayıda tarım sektörü çalışanı katıldı.

        Proje hakkında bilgi veren koordinatör Yunus Bayram, Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Yatırımları Hibe Programı (IPARD) kapsamında 15 Şubat-15 Mart 2013 tarihleri arasında proje kabulüne başlayacaklarını söyledi. Bayram, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ilgili kuruluşu olan TKDK'nın, Türkiye Cumhuriyeti adına IPARD Projeleri için dokuzuncu başvuru ilanına çıktığını dile getirerek, bu çağrı kapsamında Ankara'da da proje başvurusu yapılabileceğini dile getirdi. Koordinatörlük olarak Ankara'nın çeşitli ilçelerinde, ilgili kurum kuruluşlara yönelik tanıtım ve bilgilendirme toplantıları gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Bayram, söz konusu toplantılarda hem TKDK'nın tanıtıldığını hem de yararlanılacak destekler konusunda bilgilendirme yapıldığını anlattı.

        Toplantıda söz alan Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu da Türkiye’nin tarımdaki sıralamasının nereden nerelere geldiğini rakamlarla anlattı. Tarımda dünya 11’inciliğinden 6’ıncılığına, Avrupa’da ise 4’üncülükten birinciliğe gelindiğini vurgulayan Arzu, buralara nasıl gelindiğini özetledi. Yine 4 milyar dolar tarımsal ihracattan 17 milyar dolara gelindiğini hatırlatan Arzu, tarımsal destekleme programlarının önemine dikkat çekti. Dünyada tarımsal olarak kendi kendine yeten ülke olmadığını söyleyen Arzu, "Önemli olan yapmış olduğunuz ihracatın ithalattan daha fazla olması ve tarımsal gayri safi hasıladaki büyüklüğümüzü 2002 yılında 23 milyar dolardan aldık, bugün 63 milyar dolara getirdik." ifadelerini kullandı.

        Türkiye'nin tarım alanında özellikle son 10 yıldaki atılımlarını aktaran Arzu, Türkiye'nin tarımsal işletmelerinin fiziki büyüklüklerinin gelişmiş ülkelerdekinden çok küçük olduğunu söyledi. Türkiye'de tarım arazilerinin Miras Hukuku yönünden gittikçe küçüldüğüne dikkat çeken Arzu, özellikle tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmemesi ve arazi toplulaştırılmasına yönelik düzenleme yapıldığını hatırlattı.

        “3 MİLYON DÖNÜM ARAZİ TOPLULAŞTIRILDI”

        Arzu, Türkiye'de 2007 yılına kadar toplam 450 bin dönüm arazinin toplulaştırıldığını, ancak AK Parti hükümeti döneminde yılda bir milyon dönüm arazinin toplulaştırılmasıyla ilgili bir karar alındığını kaydetti. 4 yıldır bu kararın uygulandığını belirten Arzu, bu süre içerisinde 3 milyon dönümün üzerinde arazi toplulaştırma çalışmanın tamamlandığını dile getirdi.

        2023 hedefleri kapsamında tarım alanında yapılan çalışmalara da değinen Arzu, TKDK'nın proje desteklerinin büyük önem taşıdığını söyledi. Tarımsal ve kırsal desteklemelerin Türkiye'de daha önce 20 ilde uygulandığını hatırlatan Arzu, şunları dile getirdi: "Şimdi 22 il daha desteklemeden faydalanacak konuma geldi. 42 ilde bu tür destekler artarak devam edecek. AB fonlarından faydalanma konusunda da her konuda olduğu gibi burada da bayanlara pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Puanlama yaparken bayan girişimcilerin puanına 20 puan ilave ediyoruz. Yine genç girişimcileri destekliyoruz. Gençlere hibe oranında yüzde 5 fazla hibe sağlıyoruz. Bu çok önemli bir fırsat. AB fonlarının ülkemizin tarımına kazandırılması konusunda hep beraber büyük bir çaba sarf etmemiz lazım. Bu projenin hayata geçirilmesinde hepimizin aktif bir şekilde çalışması lazım."

        Bu arada toplantıya katılması beklenen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in TBMM’deki yoğun programı dolayısıyla gelemediği öğrenildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,