26 Haziran 2017 Pazartesi

ARI ÇALINIR MI KARDEŞİM?

Torbalı’da son yıllarda geçim kaynağı ürünleri arasında kendine yer bulan arıcılık şehirden uzak mahallelerde yapılmaya devam ediyor. Bu sene rüya gibi bir sezon geçiren yüklü miktarlarda bal üreten arıcılar sıkıntılı günler geçiriyor. Son günlerde arı kovanlarına dadanan arı hırsızlar arıcıları rahatsız etmeye başladı. Öyle ki arıcılar artık nöbet tutmaya başlayacaklar.

24 Ocak 2017 Salı 11:38
Bu haber 807 kez okundu
ARI ÇALINIR MI KARDEŞİM?
Untitled Document

E-fidancim.com Tükiyenin En Büyük online fidan ve tohum satış sitesi 100 tl üzeri kargo bedava www.e-fidancim.com

TH Reklamları

 

Taşkesik, Ahmetli, Kaplancık, Ormanköy, Dağtekke ve Helvacı taraflarında yoğun olarak uğraşılan sektör olan arıcılık ile uğraşan üreticiler hırsızlar nedeniyle rahat uyuyamıyor. Sık sık arıların çalındığını duyduklarını ifade eden mahalleliler kış mevsimi nedeniyle az olan arıların bu yüzden daha da azalacağını söyledi. Arı hırsızlarını caydıracak cezaların olmadığını söyleyen arıcılar, bu nedenle arı hırsızlıklarının sürekli olacağından korkuyor.

SAKIZ PROJESİ 3. YILINDA

SAKIZ ağaçlarının yeniden Ege Bölgesi kıyılarına kazandırılması için başlatılan Sakız Eylem Planı üçüncü yılına girdi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından başlatılan Sakız Eylem Planı kapsamında en önemli üretim Torbalı’da gerçekleşiyor. Torbalı Orman Fidanlık Müdürlüğü’nde üretilen sakız fidanları, dikeme hazırlanmasının ardından Ege kıyılarında toprağa dikilecek. 2014 yılında başlayan proje üçüncü yılını tamamlıyor. planlanan Sakız Eylem Planı kapsamında, Torbalı Orman Fidanlık Müdürlüğü tarafından 2019 yılında toplam 300 bin sakız fidanı üretilecek. İlk yıl için 30 bin fidan üretilmişti. Bu sayı katlanarak arttı. Üçüncü yılın sonunda 150 bin fidana ulaşılıyor. Bir zamanlar Ege Bölgesi ile özdeşleşmiş olan  sakız ağaçları yeniden Ege kıyılarına kazandırılacak. Sakız ağaçları yalnızca görsellik değil aynı zamanda ekonomik anlamda da kazanım sağlayacak. Çok değerli bir ticari ürün olan damla sakızının üretildiği sakız ağaçları sayesinde, Türkiye hem damla sakızı ithal etmekten kurtulacak hem de ihracat edecek. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan sakız eylem planı ile Torbalı Fidanlık Müdürlüğü tarafından 5 yılda 300 bin sakız ağacı fidanı yetiştirilecek. Torbalı Fidanlık Müdürlüğü tarafından yetiştirilecek olan 300 bin sakız ağacı fidanı kıyı ege kesimlerine dikilerek toprakla buluşturulacak. Bu yolla tıpkı geçmişte olduğu gibi hem Ege sahilleri, sakız ağaçlarına kavuşmuş olacak hem de Türkiye'nin ekonomisi canlanacak. Türkiye bu yolla, damla sakızı tüketiminde lider olan Yunanistan'a rakip olacak. Çok önemli bir ticari ürün olan damla sakızını ithal etmekten kurtulacak olan Türkiye ihracata başlayarak pazarda yer arayacak. Torbalı Fidanlık Müdürlüğü tarafından üretilen sakız ağaçları, Çeşme, Karaburun, Urla ve Seferihisar'a dikilecek. Bölge Orman Şeflikleri tarafından yapılacak olan toplu dikimlerin yanı sıra isteyen vatandaşlar, Torbalı Fidanlık Müdürlüğü'nden toplu yada perakende sakız ağacı satın alabilecekler.

TEK YÖNE ALIŞABİLİYORMUŞUZ

ERTUĞRUL Caddesi’den, Sadık İleri Bulvarı’na giren yolun tek taraflı olarak trafiğe kapatılmasının ardından bir süre trafik karışıklığı oluşmuştu. Bir çok sürücüye ters yöne girmesi yüzünden trafik cezası kesilmiş, sürücüler isyan etmişti. Zamanla bu karışıklık son buldu. Sürücülerin ters yönü kullanmasını engellemek için Torbalı İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Amirliği büyük çaba gösterdi. Ok işaretleri ile güzergahın işaretlenmesi ve uyarıcı tabelaların konulması, sürücülerin ters şeridi kullanmalarını önüne geçti. Trafik akılı artık bu bölgede rahatladı. . Ters şerit olduğunu bilmedikleri için trafikte büyük bir karışıklık oluşmuştu. Torbalı İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Amirliği, bu durumu önlemek için yaptığı çalışmalara ek olarak trafik kontrol işlemi yapmış ve ters şeritte ilerleyen sürücülere para cezası kesilmişti. Düzenlemeden habersiz olduklarını söylemelerine rağmen cezadan kurtulamayan Torbalı’lı sürücüler artık ters yönde ilerlemiyorlar. Yanlışlıkla ters şeride giren olursa da diğer sürücüler korna ve farları ile sürücüleri uyarıyor. Artık vatandaş da sürücüler de kurallara uygun şekilde bu yolu kullanıyor.

YEREL PAZARLAR DAHA UCUZ

TORBALI’DA haftanın belirli günlerinde kurulan semt pazarlarına çok sayıda mahalleden vatandaş geliyor. Bu mahalleler arasında mahalleler kanunuyla köy statüsünden mahalle statüsüne geçen mahalleler olduğu gibi, belde belediye statüsünden mahalleye dönen mahallelerde yer alıyor. Bu mahallelerden bazıları da Torbalı’ya gelme ihtiyacı duymuyor. Çünkü bu mahallelerde haftanın belirli bir gününde Pazar kuruluyor. Buradan alışverişini gerçekleştiren mahalle sakinleri Torbalı’ya böylelikle sadece resmi işler ve ziyaretler için geliyor. Pazar kurulan mahallelerden olan Yazıbaşı’nda ise başka bir durum yaşıyor. Binlerce kişinin yaşadığı Yazıbaşı’nda Salı günleri kurulan Pazar, ilçedeki yoğunluğa taş çıkarıyor. Uygun fiyatların damga vurduğu pazardan esnaf da memnun. Çakırbeyli, Dağkızılca, Karakuyu, Yazıbaşı, Pancar gibi birçok mahallede haftanın bir günü pazar kuruluyor. Burada alışveriş yapan mahalle sakinleri böylelikle Perşembe günü kurulan Tepeköy Pazarı’ndaki kalabalığın arasında kendini bulmuyor. İhtiyaç duydukları her şeyi daha da uygun fiyata buradan tedarik eden mahalleliler iletişimi esnafla ilerlettikleri için veresiye de alışveriş yapabiliyor. Veresiye defterini mahalle sakinlerine kapatmayan pazar esnafı böylelikle müşterisini de elinden kaçırmıyor. Merkeze nazaran daha kolay şartlarda bu mahallelerde pazar tezgahı açan esnaf da daha uygun fiyat sunarak mahalle sakinlerini mutlu ediyor. Bu mahallelerde yaşayan kişiler ise genelde bahçelerinde yetiştirdikleri ürünleri Perşembe günleri kurulan Tepeköy Pazarı’ndaki köylü bölümünde ilçe vatandaşlarıyla buluşturuyor.
Haber Kaynağı: Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Okul sütü projesini faydalı buluyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV