Öne Çıkanlar karaman ziraat odası saksıda limon yetiştiriciliği üretim destekleme Başbakan Binali Yıldırım

Bu haber kez okundu.

Bakan Eker: Tasarı hazır, tarım arazileri miras yoluyla bölünmeyecek
ANKARA (CİHAN)- Bakanlar Kurulu’na sunulacak tasarının ardından, “80 yıllık eksiğimiz sona erecek. Tarım arazileri miras yoluyla bölünmeyecek.” dedi. Eker, Medeni Kanun’un alındığı İsviçre’de bile böyle bir uygulama olmadığını belirterek, bölünmenin önüne Medeni Kanun’da yapılacak değişiklikle geçileceği sinyali verdi.

TMO’nun ‘Yeni alım sisteminin üretim ve piyasalara etkileri’ üzerine düzenlenen sempozyumda konuşan Eker, tarihi bir açıklamada bulundu. Eker, “Yapacağımız çok önemli yarım kalmış reform var. Biz tarım arazilerinin miras yoluyla önüne geçecek düzenlemeyi bu dönem içinde hayata geçirip tamamlıyoruz. Taslak hazır. Son değerlendirme ile bakanlar kuruluna götürüp Türk üreticisine sunacağız. Bu bizim 80 yıllık bir eksiğimiz yanlışımız. 1926 yılından bu yana bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Tarım arazileri bölündü parçalandı atomize oldu. Verimli kullanılamaz oldu. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok. Hatta medeni kanunu aldığımız İsviçre’de bile yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Eker’in verdiği bilgiye göre Türkiye’nin tarım arazileri bölüne bölüne 5,5 hektara düştü. 22 milyon arazi parselinde Türkiye’nin tarım yaptığını vurgulayan Eker, “Böyle bir şey olamaz. Hangi verimliliği buradan temin edeceksiniz. Bu bölünmenin önüne geçeceğiz. Bölünmüş parsellerin toplulaştırılması.” diye konuştu. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,