Öne Çıkanlar interfresh fuar Atatürk barajı Veysel eroğlu un ihracatı can erik

Bu haber kez okundu.

Çankırı ürünleri coğrafi işaretle markalaştırılacak

Çankırı ürünleri coğrafi işaretle markalaştırılacak
ÇANKIRI (AA) - Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çankırı İl Koordinatörlüğü tarafından hazırlanan "Coğrafi İşaretler Eğitimleri İle Çankırı'nın Yerel Ürünlerinden Türkiye'nin Yeni Markalarının Oluşturulması" adlı proje Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından destek almaya hak kazandı.
TKDK Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yerel ürünlerinden yeteri kadar değer elde etmediğini söyledi.
Bu doğrultuda IPARD Programı içerisinde yeni coğrafi işaret sistemini bir fırsat olarak değerlendirdiklerini belirten Akbıyık, "Coğrafi işaret tescil sürecinin gereksinimlerinin doğal sonucu olarak yerel ürünlerin, yöresel değerlerimizin üretimi belli bir standart ve kaliteye ulaşmış oluyor. Böylece tüketiciyi taklit ürünlerden koruyarak, tüketicinin doğru ürüne ulaşmasına imkan sağlıyor. Tüketicilerin coğrafi işaretli ürünlere olan talebi ve tercihi üreticilerin pazarlama kabiliyetleri arttırmasını sağlamakla birlikte üreticileri üretim kapasitelerini arttırma konusunda cesaretlendirmektedir." diye konuştu.
Coğrafi işaretler üzerine yapılan incelemeler tescil sürecinin tamamlanmasının yanında, tescile konu olan yerel ürünlerin üretimi, işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik tanıtım çalışmalarının da oldukça önemli olduğunu vurgulayan Akbıyık, şunları kaydetti:
"Dolayısıyla coğrafi işaret tescil süreci başlatılan ürünlerin tanıtımının yapılması, sergilenmesi, pazarda görülebilir ve tercih edilebilir olması amacıyla uzun soluklu, sabırlı ve öz verili bir çalışmanın yürütülmesi gerekmektedir. Bu çalışmalar ile Çankırı’ya özgü marka değerlerin, öncelikle ülkemizde sonrasında ise dünyada tanıtılması hedeflenmektedir. İlimiz, çeşitli mikro klima bölgelerine sahip olması, uzun yıllar farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış olması, geniş bir mutfak ve kültürel mirasa sahip olması gibi nedenler ile coğrafi işaret alabilecek çeşitli ürünlere sahiptir. Çankırı Kaya Tuzu, Çankırı Sarımsaklı Et Yemeği, Eldivan Ekmeği, Eldivan Kirazı, Küpecik Peyniri, Kurşunlu Balı, Çerkeş Lokumu, Kızılırmak Kavunu ve Kızılırmak Pirinci gibi ürünler Çankırı’nın yerelden, öncelikle ülkemize sonrasında ise dünyaya açılan kapısı ve yeni markalarına ilham oluşturacak ürünler olarak dikkat çekmektedir."

Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,