Öne Çıkanlar teknoloji çiftçi Gıda biber yarışması Adilcevaz

Bu haber kez okundu.

Gaziantep'e 380 milyon liralık sulama porjesi
 Uğur, 22 bin 812 metrelik Yeniköy Sulama alanına hemen başlandığını kaydetti. İkinci sulama pompasının ise bir yıl içerisinde gerçekleşeceğini bildiren Uğur, Gaziantep’te 2003 yılından bu yana içme ve sulama alanında toplam 24 tesisin açılışının yapıldığını kaydetti. Uğur, Nizip–Belkıs Sulama Pompası’nın birinci aşaması için 200 milyon lira bütçe harcandığını, ikinci aşama için ise 180 milyon lira ödenek ayrıldığını vurguladı. 
Kayacık ve Doğanpınar Barajı’nın da devreye girmesiyle birlikte 200 bin hektarlık tarım arazisinin sulanacağını dile getiren İsmail Uğur, 2050 yılına kadar tamamlanacak olan barajlardan sonra Barak Ovası’nın yanı sıra Oğuzeli, Yavuzeli ve Karkamış ilçelerinin de sulamadan yararlanacağını belirtti. 
AK Parti Milletvekili Mehmet Sarı ise, uzun uğraşlar sonrasında büyük emekler vererek tamamlanan barajın Nizip’in yanı sıra Karkamış, Oğuzeli ve Yavuzeli topraklarının da sulanacağını söyledi. Sarı, arka taraflarından akan Birecik Barajı’ndaki sulardan yararlanmamayı kendilerine bir ayıp olarak gördüklerini ve bir atılım yaptıklarını kaydetti. Bu çalışmalar neticesinde Nizipli çiftçilerin artık daha rahat ve teknoloji ortamlarda tarımcılık yapacaklarını işaret eden Mehmet Sarı, emeği geçen herkese teşekkür etti.
Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı da, yapımı tamamlanan Nizip–Belkıs Sulama Pompası’nın tamamının devreye girmesiyle birlikte Barak Ovası’nın Çukurova ile yarışır konuma geleceğini söyledi. 
Programın ardından sulama barajının açılışını yapan katılımcılar bir süre Birecik Barajı’ndan gelen pompalanan suyun akışını seyretti. Nizip–Belkıs Sulama Pompa açılış törenine AK Parti Genel Başkanı Hüseyin Çelik’in yanı sıra Gaziantep DSİ Genel Müdürü İsmail Uğur, Valisi Süleyman Kamçı, Ak Parti Milletvekilleri, Fatma Şahin, Mehmet Erdoğan, Mehmet Sarı, Halil Mazıcıoğlu, Özel İdaresi Genel Sekreteri Cafer Yılmaz, Nizip Belediye Başkanı Fevzi Akdoğan ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı