26 Haziran 2017 Pazartesi

Gıda israfını önleyen akıllı aparat geliştirildi

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Topaloğlu, sağlıklı gıda için takip yapan ve israfı önleyen akıllı aparat geliştirdi. Yeditepe Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, marketlerde ısınması halinde sağlık açısından risk oluşturabilecek kasap, şarküteri, balık ürünleri kasaya gelmeden ve ödemesi yapılmadan mağaza içerisinde başka reyonlarda kalabiliyor.

17 Kasım 2016 Perşembe 17:29
Bu haber 1011 kez okundu
Gıda israfını önleyen akıllı aparat geliştirildi
Untitled Document

E-fidancim.com Tükiyenin En Büyük online fidan ve tohum satış sitesi 100 tl üzeri kargo bedava www.e-fidancim.com

TH Reklamları

 

Çoğunlukla da kritik sıcaklık değerini aştıktan ve uzun süre o değerde kaldıktan sonra reyon görevlileri tarafından tespit edilebilen bu ürünler çeşitli sağlık sorunlarına ve gıda israfına neden olabiliyor.
nt
Üniversitenin Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden Doç. Dr. Serkan Topaloğlu’nun geliştirdiği aparat bu israfı ve riskleri ortadan kaldırmayı amaçlıyor. 

PATENT İÇİN BAŞVURU YAPILDI

Topaloğlu, reyonlarda bulunan ürünlerin soğuk veya sıcak kaldığından emin olunmasını sağlamak amacıyla bir sistem geliştirdiklerini belirterek, bir ürünün markette olması gereken reyon dışında bir yerde bulunması ya da unutulması halinde çeşitli mekanizmalar yardımıyla yeri ve ısısının takip edilip bozulmadan kaynaklı muhtemel sağlık sorunları ve israfın önüne geçmeye çalıştıklarını söyledi.
Doç. Dr. Serkan Topaloğlu
Doç. Dr. Serkan Topaloğlu
Türk Patent Enstitüsüne ve Avrupa Patent Ofisine başvuruda bulunduklarını ve bu süreçte buluşun prototiplenmesi üzerine çalışmalara devam ettiklerini aktaran Topaloğlu, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin yanı sıra buluşun belli parçaları için lisans öğrencileriyle de çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

APARAT NASIL KULLANILIYOR?

Korunması veya durumu takip edilmesi istenen ürün, ilgili reyonda bu çalışma kapsamında geliştirilmiş bir kutu içerisine konularak üzerindeki sensörler yardımıyla ısısı ve yer değiştirmesi anlık takip edebiliyor.

Kutu üzerinde veya aparatta yer alan ve düşük güç tüketen işaretçi (beacon) yardımıyla, mağaza içerisine yerleştirilen ve oldukça düşük maliyetli mikro bilgisayarlarla haberleşmeyi sağlanıyor ve bu çalışmada geliştirilen çeşitli algoritmalarla ürünün yer tespiti yapılabiliyor.

Kutu-aparat üzerinde yer alan sesli ve görsel ikaz sistemine ek olarak, alarm mekanizmasının çalışmasıyla birlikte sistem, çeşitli kanallardan bilgilendirme yapabiliyor ve bu sayede reyon görevlisi tarafından ürünün yeri kapalı alan haritası üzerinde bulunup, gerekli müdahalede bulunulabiliyor. 
Haber Kaynağı: Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Okul sütü projesini faydalı buluyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV