Öne Çıkanlar ağaç budaması tarım adana tarım fuarı kapanış fiyatı papaz erik fidanı

Bu haber kez okundu.

İllerin Kalkınma Performansı İzlenebilecek
Kalkınma Bakanlığı, İllerin ve Bölgelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması (SEGE 2011) Hakkında açıklama yaptı. Açıklamaya göre Kalkınma Bakanlığı tarafından en son 2003 yılında yayımlanan İllerin ve Bölgelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması çalışması güncellendi. SEGE-2011 çalışması ile illerin gelişmişlik düzeyleri farklı alanlardan seçilen değişkenler yardımıyla ölçüldü. Ölçüm ve analizler sonucunda, il sıralamaları yapıldı ve aynı özelliklere haiz il grupları belirlendi. Bu çalışma ile illerin iktisadi ve sosyal kalkınma yolundaki performanslarının izlenmesi mümkün hale geldi.

-HANGİ ALANLARDA KULLANILIYOR-

SEGE çalışmasının sonuçları özellikle; bölge, il ve ilçe düzeyinde karşılaştırmalı politika tespitinde ve uygulamasında kullanılıyor. Belediyelere ve il özel İdarelerine kaynak tahsis edilmesi, kamu kurum ve kuruluşlarının personel atamaları ve özlük haklarının düzenlenmesi ile kalkınma ajansları merkezi bütçe paylarının belirlenmesi gibi bölgesel niteliği olan kamu politikalarının uygulanmasında önemli bir kıstas olarak kullanılan SEGE çalışmasına 10’un üzerinde kanun ile ikincil mevzuatta atıf yapıldı.

-ÇALIŞMADA KULLANILAN GÖSTERGELER-

SEGE-2003 çalışmasında 10 alt kategoride 58 adet değişken kullanıldı. Yeni teşvik sistemine de dayanak teşkil eden SEGE-2011 çalışması ise; demografi, eğitim, sağlık, istihdam, rekabetçi ve yenilikçi kapasite, mali kapasite, erişilebilirlik ile yaşam kalitesi olmak üzere 8 alt kategoride, çoğunluğu 2009-2010 yıllarına ait 61 değişken kullanılarak hazırlandı. Çalışmada kullanılan değişkenlerin teknik ve bilimsel bir yaklaşımla seçiminde şu hususlar gözetildi:
“-İlin ülke içerisindeki ekonomik ağırlığı ve potansiyeli,
-Sosyal gelişmişlik seviyesi,
-Ortalama bireysel refah düzeyi,
-İl ölçeğinde ekonomik ve sosyal gelişmişlik ile bireysel refah arasındaki kümülatif denge,
-Veri teminine ilişkin süreklilik.”

-FARKLI DEĞİŞKEN SETLERİNİN KULLANILMASI NEDENİYLE KARŞILAŞTIRILABİLİR NİTELİKTE DEĞİL-

Eski göstergelerden 25 tanesi yeni çalışmada yer almasına rağmen, SEGE-2003 ile SEGE-2011 çalışmaları farklı değişken setlerinin kullanılması nedeniyle karşılaştırılabilir nitelikte değil. 2003 yılı çalışmasında var olan göstergelerden (kişibaşı telefon kontör değeri, kırsal nüfus başına tarımsal kredi miktarı, il bazında GSYH vb.) bir kısmı; önemini yitirmesi, üretilememesi veya ikame değişken kullanılması gibi nedenlerle yeni çalışmanın değişken listesinden çıkarıldı. Son dönemde giderek önemi artan alanlara yönelik yeni değişkenler (hanebaşına ADSL abone sayısı, internet bankacılığı, marka ve patent oranları vs.) 2011 yılı çalışmasına dahil edildi.

-İL SIRALAMALARI ELDE EDİLDİ-

Yeni SEGE çalışmasında önceki SEGE çalışmalarında (1996, 2003 ve 2004) olduğu gibi Temel Bileşenler Analizi kullanılarak, il sıralamaları elde edildi. Bu analiz yöntemi, bir örneğe ait (il) çok sayıda birbiriyle ilişkili değişkeni (61 değişken) boyut indirgeme yöntemiyle bağımsız yeni bir değişken (endeks değeri) haline getirerek illerin göreli performansını ortaya koydu. Uluslararası pek çok sıralama ve endeksleme çalışmasında kullanılan bu yöntem, bilimsel tabanı güçlü, test edilmiş ve objektif bir yapıya sahip. İstatistik yazılımlarıyla hesaplanan sonuçlara dışarıdan herhangi bir müdahale yapılması sözkonusu değil.
Araştırmanın yayıma hazır hale getirilmesini müteakiben SEGE-2011 çalışması bütün detaylarıyla kamuoyu ile paylaşılacak. Veri üretimi ve temininin sağlanması durumunda, SEGE çalışmaları yıllık veya iki yılda bir yenilenebilecek, bu durumda birbiriyle kıyaslanabilir çalışmaların üretilmesi mümkün hale gelecek.


ANKA Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı