Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi kefir papaz erik fidanı Gıda besi sığırı yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Kümes kokusunu bitirecek proje
Bakterilerin kömürü yemesiyle oluşan hümik asit, tavuk çiftliklerinin dayanılmaz kokusunu ortadan kaldıracak.

Son yıllarda yurdun dört bir yanında açılan tavuk kümeslerinin çevreye yaydığı ağır kokuya sonunda çare bulundu. Enerji ve TabiiKaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ankara Gölbaşı’nda ABD’li firmalarla kurdukları, kömürden asit üretme tesisinin tavuk kümeslerinin yaydığı kokuyu önleyebileceğini bildirdi.

Organizmalara son derece düşük kalorili kömürden asit üretme konusunda sürdürdükleri laboratuvar çalışmalarının başarıyla sonuçlandığını ve yaygın üretime geçileceğini belirten Yıldız, şöyle devam etti: “Bu asit pis kokuları yok ediyor.

Tavuk kümeslerindeki kokuların nedeni tavuk dışkılarından kaynaklanıyor. Filtreleme ne kadar iyi yapılsa da sonuçta çevreye belirli bir miktar koku yayılıyor. Şimdi kümesteki gübrenin üzerine bu asit dökülecek. Asit pis kokuya neden olan tüm organizmaları yok edecek. Böylece artık kümeslerden çevreye pis koku yayılmayacak.” 28 milyon $ yatırım Laboratuvar çalışmaları ve kurulacak yeni tesis hakkında da bilgiler veren Yıldız, 1 ton düşük kalorili kömürün üzerine bakterilerin bırakıldığını, bakterilerin 42 günde kömürü tamamen yiyerek ortaya hümik asit çıkardığını anlattı. Bu asidin ağır kokuları, su içerisindeki ağır metalleri yok ettiğini hatta esans gibi güzel kokuların üretiminde kullanıldığını belirten Yıldız, 28 milyon dolar yatırımla kuracakları tesiste yılda 10 bin ton kömürün işleneceğini ve 3 milyon 400 bin ton hümik asit elde edileceğini söyledi.

Ankara çayı da temizlenebilir

Enerji Bakanı Yıldız, elde edilen hümik asidin kötü kokunun yanı sıra sudaki ağır metallerin yok edilmesinde de etkili olduğunu belirtti. Ankara Çayı’nda bu asidin kolaylıkla kullanılabileceğini ifade eden Yıldız, yeni yöntem sayesinde Ankara’nın ortasından temiz su akacağını, çevreyi olumsuz etkileyenkötükokunun da sona ereceğini söyledi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı