Öne Çıkanlar karaman ziraat odası saksıda limon yetiştiriciliği destekleme Başbakan Binali Yıldırım karaman il özel idare

Bu haber kez okundu.

Organik gıdalara 'izleme ve sorgulama' sistemi
EOTÜB Başkanı Nazmi Ilıcalı, Türkiye'de organik gıda üretiminin 5262 sayılı ''Organik Tarım Kanunu'' ve bu kanuna dayanılarak hazırlanan yönetmeliklerle yürütüldüğünü belirterek, yasa ve ilgili yönetmeliklerde belirlenen hususlara aykırı olmamak koşuluyla, organik gıdaların üretimi, tüketime hazırlanması ve tüketiciye ulaştırılması aşamalarındaki uygulamalar için özel kriterlerin belirlenmesi ve bunlara uyulmasının sağlanmasının mümkün olduğunu ifade etti.

Bu doğrultuda, ''Organik Tarımda Rastlantısal Hatalar için Algoritma Stratejilerinin Geliştirilmesi Projesi''ni hazırladıklarını bildiren Ilıcalı, proje kapsamında gerekli kriterlerin konulması, koyulan kriterlere üreticilerin uyması ve kriterlere uygunluğun izlenmesi, belgelenmesinin sağlanacağını söyledi.

Ilıcalı, projelerinde Organik Tarım Türk Yönetmeliğine bağlı, ülke ve bölge koşullarına uygun olmak koşuluyla söz konusu kuruluşların özel kriterlerinin örnek alındığını bildirerek, özel kriterlerinin ise proje gereği oluşturulan komite tarafından belirleneceğini kaydetti.

Projenin amaçları

Ilıcalı, Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen 60 bin TL bütçeli projenin genel amaçlarının çevre, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen tarımsal üretimin yapılması, doğal kaynakların korunması, tarımda sürdürülebilirlik, izlenebilirlik ve gıda güvenliğinin sağlanmasına yönelik organik üretimin gerçekleştirilmesine katkı sağlamak olduğunu ifade etti.

Organik tarımın gelişimi ile organik gıda üretimi ve yaygınlaştırılmasına katkı sağlamayı da amaçladıklarının altını çizen Ilıcalı, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Projemizde ayrıca, organik tarım yasa ve yönetmeliklerine muhalefeti önlemek, organik gıda tüketiminin artması için Türk organik gıda üretimi yönetmeliğine uygun olmak koşuluyla uluslararası kuruluşların uyguladığı özel kriterleri örnek alarak özel kriterler belirlemeyi hedefliyoruz. Bunların yanında organik tarım prensiplerinin ve özel kriterlerin uygulanması için üreticileri eğiterek, üreticilerin bilinçlenmelerini sağlamak ve bu konuda üretimden tüketime kadar tüm çevrelerde bilinç geliştirerek, farkındalık yaratmaya çalışacağız.''

Ilıcalı, projenin kapsamının ise üretim, tüketime hazırlanma ve tüketiciye ulaştırılma aşamalarında organik gıdalara uygulanacak özel koşulları belirleyip, bunlara ilişkin uygulamanın izlenmesi ve ürünlerin belgelendirilmesini sağlayarak, üyelerinin ürettiği organik gıdaların piyasadaki diğer gıdalardan farkını ortaya koyacak iş ve uygulamalara yönelik esasların, Türkiye'de organik ürünler üretimini düzenleyen yasa ve yönetmeliklere aykırılık taşımayacak şekilde, belirlenmesi olduğunu bildirdi.


Gıda izleme ve sorgulama

Ilıcalı proje kapsamında özel kriter sistemi ile üretilen ürün miktarı kadar kriter logolu etiketler verileceğini belirterek, etiketlerin seri numaralarının sisteme işleneceğini ve kolilerin barkot numaraları ile izlenmesinin de sağlanabileceğini ifade etti.

Organik gıda tüketicilerinin tüketecekleri organik gıdaların tohumundan tüketimine kadar olan tüm aşamalarını bilmelerinin doğal olduğunu anlatan Ilıcalı, şunları kaydetti: ''Yazılım aşamasında olan projemizde, gıda izleme ve sorgulama sistemleri gibi ilkler yer alıyor. Proje kapsamında, üretilen gıdaların üretiminden tüketime kadar, tüketici tarafından internet üzerinden izlenmesi sağlanacaktır. Özel kriterlerle üretilecek gıdaların ambalajları üzerinde bulunan 12 haneli izleme numarasının web sitesindeki gıda izleme linkinde bulunan tabloya yazılması ile gıdanın üretim aşamaları görülecektir. İnsan sağlığını etkileyen besin kaynaklarının sağlıklı olarak üretilmesi gerekmektedir. Sağlıksız olarak üretilen besin kaynakları sağlığımızı bozar. Bu nedenle tükettiğimiz gıdaları sorgulayabiliriz. Ürünün cinsi, markası, üretici firması özel kriterlerle üretilmiş ürünler için web sitesindeki sorgulama sisteminde bulunacaktır.''

Ilıcalı son olarak, söz konusu uygulamanın internet sitelerindeki yazılımın tamamlanmasının ardından faaliyete geçirileceğini sözlerine ekledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,