Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi fakıbaba Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Rize'de 14 Milyon Lira Değerinde 42 Proje Gerçekleştirildi
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Çekiç, yaptığı açıklamada, Rize'de arazilerin toplam yüzölçümünün 389 bin hektar olduğunu, toplam arazilerinin sadece 54 bin 758 hektarlık kısmının tarım arazisi denilebilecek özelliklere sahip olduğunu belirtti.

Tarım arazilerinin 49 bin 780 hektarını çay bahçelerinin oluşturduğuna işaret eden Çekiç, kalan 4 bin 978 hektarlık kısımda da fındık, kivi, sebze yetiştiriciliği ve tarla ürünlerinin yer aldığını kaydetti. Bakanlığın, tarımın gelişmesi amacıyla son yıllarda çeşitli destek programları ürettiğini ve tarımın hizmetine sunduğunu ifade eden Çekiç, "Ülkemizde kırsal kalkınma ile tarımsal üretimde verimliliği artırmak ve tarıma dayalı sanayiyi geliştirmek amacıyla Bakanlığımızca 2006 yılında Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı başlatılmıştı. Bu programla verimli bir tarımsal üretim için altyapı geliştirilmesi ve tarımsal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasıyla ilgili projelere yüzde 50, damla sulama gibi basınçlı sulama projelerine ise yüzde 75 hibe desteği verilmiştir." dedi.

Söz konusu desteklerle Türkiye genelinde bugüne kadar tamamlanarak hizmete giren 3 bin yatırım projesiyle 20 binin üzerinde istihdam sağlandığını, bu projelerle çiftçilerin ürettikleri tarımsal ürünlerin katma değerinin arttığını, hatta markalar geliştirildiğini anlatan Çekiç, şöyle devam etti:

"İlimiz de bu destekten çeşitli projelerle etkin şekilde yararlanmaktadır. Köy bazlı verilen desteklemeler dahil, 2006 yılında başlatılan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında, ilimize ödenen hibe tutarı 2010 yılı sonu itibariyle 4 milyon 501 bin liradır. Yatırımcı katkısı ile kırsal kalkınma yatırım toplamı olarak 7 milyon 385 bin lira kaynak sağlanmıştır. Bu yıl ise hibe tutarı 3 milyon 791 bin lira, proje bedeli olarak da 7 milyon 579 bin liraya ulaşarak, son 4 yılın toplam tutarına ulaşmıştır."

Çekiç, bu yıl Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi kapsamında, Rize'den 16 projenin kabul edildiğini ifade etti. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adem Çekiç, sözlerini şöyle tamamladı: "Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Tebliği 6. etabı çerçevesinde ise müdürlüğümüze 14 adet çay işleme ve paketlemede kapasite artırımı, 1 adet süt ürünleri işleme tamamlama, 1 adet de likapa işleme ve depolama projesi sunulmuştur. Bu 16 adet proje müdürlüğümüzce değerlendirilmiş, projelerin uygun olduğu kanaatine varılmıştır. Bakanlık makamı kararıyla bütün projeler hibe programı kapsamına alınmıştır. 16 adet projenin toplam proje bedeli 7 milyon 579 bin liradır. Müdürlüğümüzden talep edilen hibe tutarı ise 3 milyon 791 lira olmaktadır. Yani ilimizde bugüne kadar toplam değeri 14 milyon 964 bin lira olan 42 proje gerçekleştirilmiştir.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı