Öne Çıkanlar Gıda çiftçi şiddetli yağış eğitim trakya

Bu haber kez okundu.

TKDK, 5 projeye 5,5 milyon TL destek verecek
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), 2. çağrı döneminde 5 proje aldı. Toplam yatırım tutarı 12 milyon TL olan projeye 5,5 milyon lira destek verileceği belirtildi.

    Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kars İl Koordinatörlüğü 2. Proje Çağrı Dönemi'nde kabul destek almaya hak kazanan 5 proje ile ilgili sözleşme imzalandı. İmza töreninin ardından TKDK Kars İl Koordinatörlüğü proje sahipleriyle basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan İl Koordinatörü Mustafa Bozkurt, kurumlarının Avrupa Birliği'nin katılım öncesi mali yardım aracı olan Kırsal Kalkınma Programı (IPARD)’ı kullandığını belirtti. Bu program çerçevesinde 2010 yılında ulusal akretidasyonu 2011 yılında da Avrupa Komisyonu tarafından yetki devrini müteakip Kars’ta başvuru çağrılarına çıktıklarını hatırlatan Bozkurt, “Bugün burada bu başvuru çağrıları döneminde il koordinatörlüğümüze proje teslimi yapan başvuru sahiplerimizin sözleşmelerini kendilerine teslim ediyoruz.” dedi.

    Bozkurt, projelerin yatırım dönemlerinden sonra izlenme dönemlerinin olduğunu belirterek, “Biz IPARD programından faydalanan işletmeleri yatırımın tamamlanmasından sonra 5 yıl boyunca izliyoruz. 5 yıl boyunca bu tesisler hizmet edecek, 5 yıl boyunca Avrupa standartlarında süt üretecekler ve et üretecekler. Ayrıca bunları işleyecekler Bu alanlara biz destek veriyoruz.” dedi.

    Proje sahipleri de yaptıkları konuşmalarda TKDK Kars İl Koordinatörü Bozkurt’a teşekkürlerini ileterek, Kars için ciddi yatırımların gerçekleşmeye başladığını, bunlardan sadece birinin, ilin ciddi kayıplarından biri olan peynir altı suyun değerlendirilerek, protein ve etenör olarak işlenecek olmasının girişimin önemini ortaya koyduğunu ifade etti.

    SARIKAMIŞ BİR KONAKLAMA TESİSİNE DAHA KAVUŞUYOR

    Bu arada TKDK sayesinde kış turizminin gözde mekânlarından kristal kar ve sarıçamların bulunduğu Sarıkamış yeni bir konaklama tesisine daha kavuşacak. TKDK’nın desteği ile yapılacak tesisin ilçe halkı ile birlikte mutluluğunu yaşadıklarını belirten proje sahibi Mir Hasan Taş, 2010 yılında başlayan proje çalışmalarında yetkililerden aldıkları olumlu desteğin kendilerine pozitif ivme kazandırdığı belirterek, “Gelinen noktada TKDK İl Koordinatörümüze ve çalışanlarına teşekkür ediyorum.” dedi.

    Vali Ahmet Kara da Kars’ta hayata geçirilen projelerin de sonuç vermeye başladığını ifade etti. Vali Kara, “Bilindiği gibi bütün dünyada insanların mutlu olması ve refah seviyelerinin artırılması gibi stratejiler öne çıktığından beri kalkınma ajansları bu bölgelerde yaşayan insanların sorunlarını halletmektedir.” diye konuştu.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı