Öne Çıkanlar tarım hayvancılık aa çiftçi kapanış fiyatı

Bu haber kez okundu.

Eriğin inanılmaz faydaları

Kütahya’nın Şaphane ilçesinde erik kurutup kışın değerlendiren vatandaşlar, eriğin faydalarının saymakla bitmeyeceğini belirttiler.

Bölgeye has yetişen kırmızı ve mor erik, taze olarak tüketilmesinin yanı sıra kışın tüketilmek üzere kurutuluyor yada kaynatılarak hoşaf yapılıp kavanozlara konuluyor.

40 yıldır erik kurutup kışın çerez yada kaynatma usulü ile suyunu içtiklerini belirten Güldane Karasaban, ’’ Erik beynin hafıza kapasitesini geliştirir. İçindeki vitaminler ,yaşlılık hastalığı dediğimiz Alzheimer gelişimini yavaşlatır. Bizim buralarda erik çok tüketildiği için Alzheimer hastalığı yok denecek kadar azdır. Böbrek taşı olanlar kuru ve taze eriği bol tüketmelidir. Şaphane ilçemiz ve köylerinde erik tüketip böbrek taşım var diyen ben duymadım. İnanılmaz faydasını göreceklerdir’’ diye konuştu.

Şaphane Ziraat Odası Başkanı Talat Bilaloğlu, ’’Bölgemiz iklim olarak erik üretimine yatkın. Ziraat odası olarak her yıl üretilen erik miktarının arttırlması için çalışmalar yapıyoruz. Vatandaşlarımız erikleri kurutup kışın değerlendirirler.Erik kurusu yüksek fitattan alıcı bulduğu için satışıda yapılır. Kışlık için, erik turşusu, komposto hatta reçel olarakda değerlendirirler. Erik içinde içerdiği vitaminler dihidroksifenil izatini, Antioksidan yönünden zengin olduğu için kemik erimesi ve kabızlığa çok faydalıdır’’ ifadelerini kullandı. (YD - EFE)

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı