Öne Çıkanlar lavanta üretim interfresh vairo badem çeşidi hünnap meyvesi

Bu haber kez okundu.

Yaşlı ceviz ağaçları çeşit değiştiriyor

19 Mayıs Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünün hazırladığı "Yaşlı Ceviz Ağaçları Çeşit Değiştiriyor Projesi” kapsamında ceviz ağaçlarına, çeşit değiştirme aşısı yapılıyor.

Proje kapsamında 19 Mayıslı çiftçiler ve ilçe müdürlüğü teknik personelin “aşıcı eğitimi” alması sağlandı.

Proje eğitimi 19 Mayıs Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleşti. Eğitimde Prof. Dr. Ümit Serdar sunum yaparak ceviz aşılamasında uyulması gereken kurallar hakkında bilgi verdi. Ceviz aşılama eğitiminde uygulamalı olarak ceviz aşısı yapıldı çiftçilerin uygulamalı olarak aşı yapması sağlandı.

Projede çiftçilerin aşılamada kullanacakları malzemelerde Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığına sunulan proje sayesinde hibe olarak çiftçilere verildi. Hibe olarak verilen aşı bıçağı, budama makası, parafilm, aşı bandı, testere ve chandler çeşidi aşı kalemleri çiftçilere teslim edildi. Bu sayede çiftçilerin kendi aşılarını yapacak teknik beceriye ulaşması ve verimsiz yaşlı ağaçların kesilmesi, yok edilmesi yerine ceviz ağaçlarının aşılanarak verimli hale getirilmesine katkı sağlanması amaçlandı. Toplantıya katılan çiftçiler arasında bulunan down sendromu hastası Bilsu Bilgin de yer aldı. Babasının da desteği ile tarımsal konulardaki eğitimleri kaçırmadan takip etti.

Eğitime 19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş, Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı personeli Ziraat Mühendisi Hicran Çıkış Kanca, İlçe Müdürlüğü Proje Ofisi Teknik personelleri Ziraat Mühendisi Halit Kıvanç Sekban, Emel Kocaman, Dilek Keskin ve 19 Mayıs Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü Teknik personelleri ve proje faydalanıcıları çiftçiler katıldı.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi