Öne Çıkanlar hatay tarım fuarı chicago borsası interfresh fuar ığdır pamuğu muğlada yağmur

Bu haber kez okundu.

Afyonkarahisar'da kültür balıkçılığı gözde sektör oldu, tesis sayısı 20'ye çıktı
AFYONKARAHİSAR (CİHAN)- Afyonkarahisar Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriya Erdurmuş, Afyonkarahisar kafes balıkçılığına olan ilginin her geçen gün arttığını mevcut 7 tesise ilave olarak 11 tesisin de ön izin, proje ve yatırım çalışmalarının tamamlandığını kaydetti.

Şuhut ilçesi Selevir Barajı’nda faaliyetine başlayan yıllık 950 ton kapasiteli tesiste incelemelerde bulunan Erdurmuş, tesisin sahibi Ahmet Can’dan bilgi aldı.
Erdurmuş, Türkiye'de son 10 yılda ihracatın yıldız sektörleri arasına giren su ürünlerinin 2011 yılında ihracat artış hızının birinci sırayı aldığını belirtti.

2011'de su ürünleri sektörünün hem ihracat artışı hem de büyüme rakamlarında şampiyonluğu yakaladığını ifade eden Erdurmuş, “Türkiye'de 2011'in ilk 7 aylık döneminde 787 milyon 314 bin dolarlık su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatı gerçekleştirildi. 257 milyon 484 bin dolarlık ihracat tutarıyla su ürünleri ihracatı ilk sırayı almıştır.” dedi.
Erdurmuş, Avrupa'da tüketilen her dört balıktan bir tanesinin Türkiye'den gönderilir hale geldiğini, ülkedeki bu gelişmeye paralel olarak Afyonkarahisar’da da sektöre daha fazla katkı sağlamak için kolları sıvadıklarını, müdürlük olarak yatırım taleplerinin en kısa zamanda sonuçlandırılmasına çalıştıklarını anlattı.

Erdurmuş, bu kapsamda kafes balıkçılığında yılda 950 ton üretim kapasiteli bir tesisin daha açıldığını dile getirdi.

YILLIK 8 BİN 400 TON ÜRETİM
Zekeriya Erdurmuş, sektöre proje ve yatırım aşmasında olan 11 adet tesisin daha kazandırıldığını, yıllık 8 bin 400 ton üretim kapasitesi ile sektörün işlem hacminin 26 milyon dolara yükseldiğini anlattı. Erdurmuş, bunun büyük bir kısmının dış pazarlara ihracat yapılacağından katma değeri daha da artacağını kaydetti.
Havuzlarda yetiştirilen balıkların tesislerde işlenerek ihracata hazır hale geldiğini ifade eden Erdurmuş, aynı zamanda yöre insanına istihdam kapısı açıldığını anlattı.
Bu şekilde göller bölgesindeki ilde doğal ve yapay göllerin bu sistemle ekonomiye kazandırıldığını ifade eden Erdurmuş, yavru balık üretenlere kilogram başına çeşitli balık türlerine göre destekler verildiğini dile getirdi. Üretilen ürünlerin yüzde 50’sinin ihracat edildiğini, sektörün 150 kişiyi bir istihdam ettiğini belirtti.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi