Öne Çıkanlar karaman ziraat odası saksıda limon yetiştiriciliği üretim destekleme Başbakan Binali Yıldırım

Bu haber kez okundu.

Bakan Eker Akdeniz'in en büyükYapay Resif Prpjesini başlattı.
Edremit Körfezi’ni Türkiye’nin adeta balık cenneti haline getirecek olan dev Yapay Resif Projesi’nin tanıtım ve başlangıç töreni, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in katılımıyla Altınoluk beldesinde gerçekleştirildi.

Törente konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, artık balıkların yuvalarının bozulmadığını, bilakis yapıldığını belirterek, “Gelecekte de bu körfezde deniz canlılarının yaşamasını istiyoruz. Balıkların da çoğalmasını istiyoruz. Onun için bu proje önemli. Bu Türkiye’de bir ilk. Bugün bu adımı anlamlı kılan şey ilk adım olmasıdır. İnsan oğlu bebekken bir adım atar. Bu adım çok önemlidir. Çünkü ondan sonra yürümeye başlar. Bütün bir hayat, bütün bir ömür o yürüyüş ile geçer. Bu gün bu projenin hayata geçmesi çok önemli ve çok anlamlı buluyorum. Onun içinde bu coşkuyu bu heyecanı sizler ile birlikte paylaşmak için sizin yanınıza geldim. Onun için sizin aranızdayım. Biraz önce kaymakam beyimiz, vali beyimiz anlattılar projenin detaylarını. 3 bin 600 civarında blok bırakılacak denizin dibine. Bir, trolcüler onları çekip alamayacak. Bu çok önemli. İki; balıklar büyük beton blokların içinde her biri 3 buçuk ton ve içlerinde büyük boşluklar var. O boşlukların içerisine balıklar yuva yapacaklar. Diğer deniz canlıları yuva yapacaklar. Oraya yerleşecekler orada yumurtlayacaklar. Orada üreyecekler, orada büyüyecekler, orada gelişecekler. Sonra oradan çıkıp denize açılacaklar. Ondan sonra avcılarımız, balıkçılarımız gider olta ile mi avlar, diğer uygun araçlarla mı avlar. Gider onları avlarlar. Biz üretimimizi artırmak durumundayız. Türkiye’nin 3 tarafı denizlerle çevrili. Yılda 500 bin ton balık avlanıyor. Bunların çoğu da küçük balıklar. Hamsiydi, sardalyaydı, vesaire. Yüzde 75 i, 80’in bunlardan oluşuyor. Nüfusumuz artıyor. Balık başta olmak üzere protein ihtiyacı da artıyor. Biz eğer bu denizlerimizi hoyratça kullanırsak deniz dibini böyle kazır, kazır balıkların yuvalarını bozar alır bu günü kurtarmaya bakarsak bizim çocuklarımız yiyecek balık bulamazlar.” diye konuştu.

Tören alanında Edremit Ticaret Odası, Su Ürünleri Kooperatifi, Altınoluk beldesi ve Edremit ilçesinin Belediye Başkanlarından verilen hediyeleri kabul eden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, daha sonra yapay balık yuvaları olarak da tabir edilen yapay resif projesinin yürütüldüğü denizdeki alana hareket etti. İlk olarak bir resifin denizin derinliklerine bırakılmasını izleyen bakan Eker, daha sonra vinç operatörü kodluğuna tırmandı ve operatörlük yaparak bir resifi denize bıraktı.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,