24 Haziran 2017 Cumartesi

Balıkçılar 'Vira bismillah' diyor, vatandaş bu sene erken hamsi yiyecek

Türkiye genelinde binlerce balıkçı 1 Eylül'de kalkacak avlanma yasağı ile 'Vira Bismillah' demeye hazırlanıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 'Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ' ile balıkçılığın...

27 Ağustos 2012 Pazartesi 10:33
Bu haber 4611 kez okundu
Balıkçılar 'Vira bismillah' diyor, vatandaş bu sene erken hamsi yiyecek
Untitled Document

E-fidancim.com Tükiyenin En Büyük online fidan ve tohum satış sitesi 100 tl üzeri kargo bedava www.e-fidancim.com

TH Reklamları

 

Türkiye genelinde binlerce balıkçı 1 Eylül'de kalkacak avlanma yasağı ile 'Vira Bismillah' demeye hazırlanıyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 'Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ' ile balıkçılığın devamı ve balık nesillerinin korunması amacıyla yeni sezonda balık avcılığına bir dizi yenilik getirildi. 3 bölgede gırgırla avlanmaya sınırlama getirilmesiyle balıkçılar, bu sene vatandaşın bol bol istavrit, palamut, çinekop ve hamsi yiyeceğini söylüyor.

Bursa Gemlik Balıkçılar Derneği Başkanı Hüseyin Dalarel, bu sene denizin iyi göründüğünü belirterek, "Balık bu sene bol olabilir." dedi. Balıkçıların hazırlıklarını tamamladıklarını, artık denize açılmak için gün saydıklarını anlatan Dalarel, Karadeniz tarafından Marmara'ya Palamut, lüfer, çinekop ve hamsi akışı olacağını ifade ediyor.

FİYATLAR ARTABİLİR

Marmara Denizi'nde balık varlığının artırılması ve koruma alanları oluşturulması amacıyla İzmit Körfezi, Adalar civarı ve Büyükçekmece Koyu’nda bazı alanların gırgır avcılığına kapatıldığını hatırlatan Gemlik Balıkçılar Derneği Başkanı Hüseyin Dalarel, şunları aktarıyor: "Marmara Denizi’nde kaçak trol avcılığının engellenmesi için manyat ve algarnayla gece yapılan avcılık da yasaklandı. Gırgır avcılığında 18 metre olan derinlik mesafe uygulaması, tebliğle 24 metreye yükseltiliyor. Uygulamayla AB ülkelerinde 50 metre olan avlanma derinliğine kademeli olarak ulaşılması öngörülüyor. 24 metre derinlikteki balıklar ancak Ekim-Kasım ayında görülebilir. Bunun düzeltilmesini istiyoruz. Bu bizim için büyük bir sıkıntı. Hal böyle olunca fiyatlar artabilir."
Haber Kaynağı: Cihan Haber Ajansı
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Okul sütü projesini faydalı buluyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV