Öne Çıkanlar chicago borsası interfresh fuar hatay tarım fuarı ığdır pamuğu özel sektör teşvikleri

Bu haber kez okundu.

Balıkçılık sektöründe büyüme
Son bir yıllık dönemde yakaladığı yüzde 42'lik ihracat artış hızı ile Türkiye şampiyonu olan su ürünleri sektörü, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2011 yılı ikinci çeyreği büyüme rakamlarında elde ettiği yüzde 20'lik büyüme ile bir Türkiye şampiyonluğu daha kazandı.

Balıkçılık sektörü olarak 2011 yılında hem ihracat artış hızı hem de büyüme rakamlarında Türkiye şampiyonu olarak çifte mutluluk yaşadıklarını belirten Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Kızıltan, sektör olarak göz kamaştıran başarı sonrasında, sektörün 2023 yılı ihracat hedefini 2.5 milyar dolardan 3 milyar dolara çıkardıklarını söyledi.

Balıkçılık sektörünün son 20 yılda yaptığı büyük yatırımların meyvesini topladığını belirten Kızıltan, balıkçılık sektöründe Türkiye'de yaklaşık bin 300 firmanın yıllık 175 bin ton üretim kapasitesine ulaştığını kaydetti. Kızıltan, 10 yılda ihracatı 6 kat artırdıklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti: "2011 yılı sonunda 500 milyon dolarlık su ürünleri ihracatına imza atacağız, Avrupa'da tüketilen her dört balıktan bir tanesi Türk balığı, sektörde ekol olan Yunanistan'ı gerimizde bıraktık, sektörümüz altın çağını yaşıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın ton başına verdiği. Destek ile 2023 yılı ihracat hedefimizi rahatlıkla aşabileceğimizi düşündüğümüz için hedefimizi 2.5 milyar dolardan 3 milyar dolara çıkardık. Türkiye'de ihracatta 24 ana sektör içerisinde 2023 ihracat hedefini yukarı doğru revize eden tek sektörüz."

Kültür balığının kontrollü üretilmesi ve lezzetiyle dünya da her geçen gün daha çok tercih edildiğini söyleyen Kızıltan, şu an ülkemizde en sağlıklı protein kaynağının balık olduğunu söyledi. Türkiye'nin 2011 yılının ilk yarısında yüzde 10.2'lik büyüme hızı yakalarken balıkçılık sektörünün aynı dönemde yüzde 16.1'lik büyüme rakamına ulaştığını anlatan Kızıltan, balıkçılık sektörünün büyüme rekoru kırmasındaki önemli etkenlerden bir tanesinin ihracat artışı, diğerinin ise iç piyasadaki balık tüketimindeki artış olduğuna işaret etti.

Kızıltan, kültür balığının kontrollü üretilmesi ve lezzetiyle dünya da her geçen gün daha çok tercih edilir hale geldiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: "Şu an ülkemizde en sağlıklı protein kaynağı olan balığın tüketimi sürekli artıyor. Türk su ürünleri sektörü son 20 yılda yaptığı yatırımlarla hem kapasitesini artırdı hem de kaliteyi ve orta sınıfın balık satın alabileceği fiyat aralığını yakaladı. Bu sayede protein kaynağı balık orta gelir düzeyine sahip vatandaşlarımızın sofralarında yerini aldı ve bugün kişi başı 8 kg. tüketim rakamına ulaştık. Hedefimiz ise, 15 kg.'a ulaşmak. Önümüzdeki yıllarda ihracat ve iç piyasada Su Ürünleri Tanıtım Grubumuz kanalıyla yapacağımız tanıtımlarla bu hedeflere ulaşacağımıza inanıyorum. İç piyasadaki ve ihracattaki rekorlar bize yeni büyüme rekorlarını da beraberinde getirecek. (İHA)Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi