Öne Çıkanlar adana tarım fuarı ağaç budaması tarım kapanış fiyatı hayvancılık

Bu haber kez okundu.

Beyşehir Gölü'ndeki Balık Stokları Azaldı
Beyşehir Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği ile İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Mevlana Kalkınma Ajansı'nın maddi destek sağladığı "Gölde balık tükenmesin, Beyşehir üzülmesin" konulu eğitim projesinin tamamlanmasının ardından Beyşehir Gölü'nde balıkçılık sektörünü olumsuz etkileyen en önemli unsurun aşırı ve bilinçsiz avlanma olduğu bildirildi.

Balıkçılara yönelik eğitim faaliyetlerinde aşırı avlanmanın göldeki balık stokları üzerinde olumsuz etki yarattığına dikkat çekildi.

Uzmanlar, avcılıkla geçimini sağlayan kesimin bilinçsizce, uygun olmayan araç gereçlerle ve yanlış yöntemlerle avlanma yapmaları sonucu levrek ve sazan balıkları popülasyonu üzerinde aşırı av baskısı oluştuğunu vurguladı.

Bu baskıya üreme dönemlerinde yumurtlama sahalarında yapılan kaçak avcılığın eklenmesiyle anılan türlerin Beyşehir Gölü'ndeki popülasyonunun hızla azalmasına yol açtığı belirtildi.

Beyşehir Gölü'nde balık üretiminin bu etkenler sonucunda 1996 yılında 9 bin 869 ton olarak gerçekleşmesine rağmen giderek azalan bir seyir izlediğine dikkat çeken uzmanlar, şunları kaydetti:

"Gölün balık üretiminin 1996 yılında 9 bin 869 ton ve birim alana düşen verim ise 137,2 kg/ha olmasına karşın, 2005 yılında toplam üretimin bin 606 ton olduğu verimin ise 23,2 kg/ha olarak gerçekleştiği tespit edilmiştir. En son 2009 yılında ise gölün toplam balık üretimi 157,2 ton verimi ise 2,2 kg/ha olarak gerçekleşmiştir. Göldeki su ürünleri içerisinde en yüksek ekonomik değere sahip olan sudak (levrek) ve sazan stoklarındaki bu çarpıcı düşüşün ana nedeni olarak aşırı ve bilinçsiz avcılık karşımıza çıkmaktadır.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı