Öne Çıkanlar teknoloji çiftçi biber yarışması Gıda Adilcevaz

Bu haber kez okundu.

Fethiye'de Balıkçılar Broşürlerle Uyarıldı
Fethiye Körfezi'ndeki nesli tükenmekte olan balıkların korunması ve denizaltı yaşamının canlandırılması amacıyla Fethiye'de yürütülen çalışmalar devam ediyor. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlatılan broşürler, nesli tükenmekte olan orfoz ve lagos balıklarının satıldığı ve tüketildiği noktalara dağıtılıyor. Dağıtılan broşürlerde balıkların ölçülerek alınması isteniyor.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akif Arıcan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Fethiye Körfezi'nde nesli tükenmekte olan balıkların korunması, denizaltı yaşamının canlandırılması ve ilçenin dalış turizmi konusundaki potansiyelinin harekete geçirilmesi için yaptıkları çalışmaları, ilgili kamu kurum, kuruluş ile sivil toplum örgütleriyle paylaştıklarını anlattı.

Bu amaçla başlattıkları çalışmalar kapsamında, orfoz ve lagos balıklarının satıldığı ve tüketildiği noktalarda broşür dağıtmaya başladıklarını belirten Arıcan, amaçlarının Fethiye Körfezi'nde özellikle orfoz ve lagos balıklarının sayısındaki azalmaya dikkati çekmek olduğunu vurguladı.

Arıcan, şöyle konuştu:

"Körfezin kirlilik tehdidi altında olması, bu balıkların geleceğini tehlikeye atmaktadır. Maalesef balık satış noktalarında ve lokantalarda 40 santimetrenin altında orfoz ve lagos balıklarının satıldığı ve müşterilere sunulduğu gözlemlenmektedir. 40 santimetrenin altındaki her lagos ve orfoz, henüz bebeklik çağındadır. Bu balıklara bir kez üreme şansı vermez ve bu şekilde bilinçsizce avlanmaya devam edersek, lagossuz ve orfozsuz bir Fethiye'de balık lokantalarının ve dalış turizminin büyük ve ciddi bir yara alacağını kestirmek çok güç değildir.Fethiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fırat Erkal ise, deniz ürünlerinin insan sağlığına faydalarının yanı sıra, ilçe halkının da geçim kaynağı olduğuna değindi. Balık neslini korumanın herkesin görevi olduğunu belirten Erkal, "Yasal çerçevede koruma ve kontrol görevi, belli kurumlara verilmiştir. Müdürlüğümüz de bu anlamda üzerine düşen görevi yapmaktadır" dedi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı