Öne Çıkanlar tarım ve orman bakanlığı ayçiçeği zararlıları üretim abelya ağacı fidanı bakan yardımcısı akif özkaldı

Bu haber kez okundu.

Gırgırla balık avına sınırlama getiriliyor
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, balık varlığının artırılması adına Marmara Denizi'nde gırgırla avlanmaya sınırlama getiriyor.

Bakanlık tarafından hazırlanan 'Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ' taslağı Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi. Tebliğde avlanma araçları ve yöntemleri başta olmak üzere avlanan balık türlerinin boy, avlanma zamanı, avlanma yerleri ve balıkçıların yükümlülükleri ile uyulması gereken kurallara ilişkin yeni düzenlemelere yer veriliyor.

Su ürünleri avlanma sezonunun başladığı 1 Eylül'de yürürlüğe girecek tebliğ ile 3 bölgede gırgırla avlanmaya sınırlama getiriliyor. Buna göre ekolojik açıdan önemli bir deniz olan Marmara'da; balık varlığının artırılması ve koruma alanları oluşturması amacıyla İzmit Körfezi, Adalar civarı ve Büyükçekmece'de bazı alanlar gırgır avcılığına kapatılıyor. Yine bu bölgede kaçak trol avcılığının engellenmesi için, manyat ve algarna ile gece yapılan avcılık da yasaklanıyor.

GIRGIR AVCILIĞINDA 18 METRE OLAN DERİNLİK MESAFESİ 24 METREYE YÜKSELTİLİYOR

Tebliğin getirdiği önemli değişikliklerden biri de gırgır avcılığı derinlik mesafesi. Gırgır balıkçıları ile geleneksel kıyı balıkçıları arasında anlaşmazlıklara neden olan gırgır avcılığında 18 metre olan derinlik mesafe uygulaması, 24 metreye çıkarılıyor. Uygulamayla AB ülkelerinde 50 metre olan avlanma derinliğine kademeli olarak ulaşılması öngörülüyor.

Yeni tebliğ balık nesillerinin sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi için bazı balıkların asgari avlanabilir boy uzunlukları ile avlanma yasak zamanlarına da değişiklik getiriyor. Buna göre avlanma boy uzunluğu kalkan için 40 santimeterden 45 santimetreye, levrek için 18 santimetreden 25 santimetreye, sinagrit için 20 santimetreden 35 santimetreye yükseltiliyor. Balıkların üreme zamanlarının dikkate alındığı yeni düzenleme ile bazı türlerde yasak dönemler değişiyor. Kalkan balığında 1 Mayıs-30 Haziran olan yasak dönem 15 Nisan- 15 Haziran, dil balığında 15 Şubat-15 Mart olan yasak dönem; 1 Ocak-1 Şubat olarak belirleniyor.

BALIKÇILARA AKDENİZ'DE YIL BOYUNCA TON BALIĞI YAKALAMA İZNİ

Daha önce yasak dönemde 1 ay av yapma istisnası tanınan ton balıklarının (yazılı orkinos, tombik, tulina) avcılığına Akdeniz’de 6 mil dışında, yıl boyunca izin veriliyor. Göç balığı olan ton balıklarının avlanmasına imkan verilmek suretiyle ekonomiye kazandırılması ve balıkçıların yıl boyunca av yapabilmelerine imkan tanınıyor.

Alınan kararların uygulanabilirliği ve yönetimi açısından 20 Haziran’da yapılan Su Ürünleri İstişare Kurulunda tartışılan tebliğ, üniversiteler, araştırma kuruluşları, balıkçı örgütleri ve tüm paydaşların görüşleri alınarak hazırlandı. Bakanlık bu düzenlemede sürdürebilirliği esas alarak, su ürünleri avcılığının koruma ve kullanma dengesi gözetilerek yapılmasını sağlamayı hedefliyor. Bu kapsamda getirilen düzenlemelere uyumun sağlanması için yeni dönemde denetimlere daha fazla ağırlık verilmesi planlanıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı