Öne Çıkanlar çit mazı fidanı dikimi çit mazı yetiştiriciliği teknoloji gelin duvağı fidanı hatay tarım fuarı

Bu haber kez okundu.

İskenderun Körfezinde balık kültürü azalıyor
İskenderun Körfezi'nde balıkçılık sektörü oldukça gelişmesine rağmen vatandaşlar balık etine fazla rağbet göstermiyor. Deniz şehri İskenderun’da balık kültüründen çok tavuk ve et dürüm kültürü etkili oluyor.
Şehrin her köşe başında tavuk dönercilerine rastlamak mümkün iken, balık restoranların sayısı ise parmakla gösterilecek kadar az. İskenderun’da balık restoran işletmeciliği yapan İsa Uzun, vatandaşlara balık yeme tavsiyesinde bulunuyor.

Uzun yıllar ABD’de balık restoran işletmeciği yaptığını belirten Uzun, İnsanların üç öğünden birinin mutlaka balık olduğunu belirterek, “Maalesef şehrimizde balık tüketimi çok az. Oysa balıktaki besin kaynağı et ve tavuğa oranla çok daha fazla. İnsanlarımız et ve tavuk eti mutlaka yemeli, ancak en az hafta da bir kez de olsa balık ta yemeli diyoruz” dedi. Balığın göze hitap eden bir besin kaynağı olduğuna da dikkat çeken Uzun, “Deniz şehri olmamıza rağmen maalesef balık restoranların sayısı çok az. Oysa insanlarımız balığı ne kadar çok görürse, o kadar canı balık çeker ve yer. Bu bakımdan da şehir merkezinde hatta deniz kenarlarında balık restoranların sayısının artması gerektiğine inanıyorum” ifadesini kullandı.
İskenderun’da balıkçı esnaflığı yapan Veysi Kaya ise, “Tezgahlarımızda her türlü balık mevcut. Fiyatları da oldukça uygun. Ancak halkımız kış aylarında yağmurlu günlerde ve hafta sonlarında balık alıyor. Oysa balık haftada en az iki kez yenmesi gereken besin kaynaklarından biri. Özellikle çocukların beyin gelişimi açısından çok önemli. Körfezde yakalanan balıklar fazla tüketilmeyince, balıklarımızın büyük bir bölümü yurt dışına ihraç ediliyor" şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,