Öne Çıkanlar kefir Gıda vairo badem çeşidi aa tarım

Bu haber kez okundu.

İTO Başkanı Yalçıntaş'dan Balıkçılara
İSTANBUL (ANKA) - İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, yarın başlayacak balık av sezonu öncesinde tüm balıkçılık camiasına bereketli bir sezon diledi.
Yalçıntaş, balık avı sezonunun başlaması dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Marmara’da çapari ile palamut avının başlamasının bereketli bir sezona işaret ettiğini belirtti. Yalçıntaş, “Sadece İstanbul’da 500’e yakın irili-ufaklı balıkçı gemisi var. Balıkçıların ağları doldukça avlayandan, lojistik destek sağlayana, komisyoncusuna ve tezgahta satıcısına kadar yüzbinlerce insan evine ekmek götürüyor. Balıkçının en büyük sermayesi umuttur. Bol ve bereketli bir sezon olmasını diliyorum” dedi.

-MAZOT FİYATLARININ DÜŞÜRÜLMESİ SEKTÖRE NEFES ALDIRDI-

Yalçıntaş, 8 bin 500 kilometre deniz kıyısına sahip Türkiye'nin balıkçılık konusunda daha ileri gitmesi için hükümetin yaptığı çalışmaları takdirle karşıladıklarını söyledi. Yalçıntaş, “Balıkçılık sektörünün sorunlarına gösterdiği yakın ilgi sebebiyle hükümete teşekkür ediyoruz. Mazot fiyatlarının sektöre özel olarak düşürülmesi balıkçılara nefes aldırmıştır” dedi.
Başkan Murat Yalçıntaş, balıkçıların ve balıkçılık sektörünün özellikle finansman açısından sıkıntı içinde bulunduğuna dikkati çekerek, şunları dile getirdi:

-DENİZ ÜZERİNDE BÜYÜK BİR AV BASKISI VAR-

“Balıkçılık sektöründe maalesef yıllar içinde bir sermaye yetersizliği ve borç sorunu oluşmuştur. Bu da deniz üzerinde büyük bir av baskısı ortaya çıkarmaktadır. Bu sorunları sektördeki verimliliği artırarak çözebiliriz. Sürdürülebilir balıkçılığı temin edebilmek için her şeyden evvel ülke sınırlarımız içinde, bilimsel bir stok çalışması yapılmalıdır. 3-5 yıllık planlar çerçevesinde, gerçekçi planlamalarla soruna kalıcı çözümler bulunacaktır.”
Başkan Yalçıntaş, balığın bir sanayi ürünü haline getirilmesi gerektiğini kaydetti. Yalçıntaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

-BU YIL 450 MİLYON DOLARLIK BALIK İHRACATI BEKLENİYOR-

“Balığımızın daha çok para etmesini istiyorsak, artık biz de balığı değerli bir sanayi ürünü olacak şekilde işlemeliyiz. Türkiye, 2010 yılında 360 milyon dolarlık su ürünü ihraç etti. Bu yılın ilk 6 ayında ihracat yüzde 25 artarken, yıl sonu için 450 milyon dolar hedefliyoruz. Bana göre bu ihracat Türkiye’nin potansiyeline göre çok küçük. Çok kısa süre içinde 1 milyar doları yakalamak işten bile değil. Yeter ki Türk balıkçısının rekabette dünyadan geri kalmaması için tedbir alınsın.”
İTO Başkanı Yalçıntaş, uluslararası balık avı konusunda da Türkiye’nin alacağı önemli bir mesafe olduğunu kaydetti. Av teknelerinin uluslararası sularda avlanacak düzeyde donanıma sahip olduğunu belirten Yalçıntaş, “Uluslararası sularda avlanmak için gerekli teknoloji ve altyapıyı yakaladık. Bunun için kendi iç mevzuatımızı da açıkdeniz avcılığına uyumlu hale getirmemiz gerekiyor” dedi.

-JAPONLAR BİZDEN ON KAT FAZLA BALIK YİYOR-

Murat Yalçıntaş, Türkiye’de yılda kişi başı balık tüketiminin sadece 8 kilogram olduğunu hatırlatarak, “Avrupa Birliği ülkelerinde bu rakam 25 kilogram. Japonya’da ise 80 kiloyu buluyor. Yani bizim 10 katımız kadar balık yiyorlar. Bu veriler, sektörün iç pazar anlamında da sahip olduğu büyüme potansiyelini ortaya koyuyor” görüşünü savundu. (ANKA)
(ORH/HF)
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı