26 Haziran 2017 Pazartesi

Karadeniz'de av sezonu '2 milde trol' nedeniyle sancılı başladı

Zonguldak’ta balıkçılar, trolle balık avlanmaya tepki göstermek amacıyla balık avına çıkmama eylemi yaptı.

01 Eylül 2012 Cumartesi 14:34
Bu haber 5188 kez okundu
Karadeniz'de av sezonu '2 milde trol' nedeniyle sancılı başladı
Untitled Document

E-fidancim.com Tükiyenin En Büyük online fidan ve tohum satış sitesi 100 tl üzeri kargo bedava www.e-fidancim.com

TH Reklamları

 

Zonguldak’ta balıkçılar, trolle balık avlanmaya tepki göstermek amacıyla balık avına çıkmama eylemi yaptı.

        Zonguldak'ta 1 Eylül'de açılan av sezonu sancılı başladı.
Zonguldak Limanı’na demirleyen balıkçı esnafları, 3 milden 2 mile çekilen trol ile avlanmayı kapsayan yeni düzenlemeye tepki gösterdi. Trolle avlanan bazı balıkçıların, küçük balıkçıların imza toplamasına tepki göstermesi sebebiyle iki grup arasında sözlü atışmalar yaşandı.

        Sınırlı Sorumlu Karaelmas Su Ürünleri Kooperatifi tarafından trolün 2 mile çekilmesini içeren yeni düzenlemenin iptali için imza kampanyası başlatıldı. Şu ana kadar bin 200 civarında kişinin destek verdiği kampanya hakkında bilgi veren Sınırlı Sorumlu Karaelmas Su Ürünleri Kooperatifi İkinci Başkanı Osman Öztürk(58), “Bundan 18 yıl önce balık nesli tükendiği için Zonguldak il sınırlarında trol yasaklanmıştı. Bizim buralarda 3 mil ötesinde balık tutmaya engel teşkil eden kuyular var. 3 mil ötesi hep kuyularla kaplı. Trolün yasak sınırı zaten 3 mil idi, şimdi bunu 2 mile çektiler. Şimdi bunu niye geriye çektiniz? Zaten küçük esnaf, 2 mil açıklarında balık tutarak çoluk çocuğunu güçlükle geçindiriyordu. Trolü 2 mile çekince denizde hiç balık kalmayacak. O zaman küçük balıkçının hali ne olacak?” dedi.

        "TROL BALIK NESLİNİN KÖKÜNÜ KAZIYACAK"

        Trolün kıyılara yakın kesimlerde denizin yüzeyinden dibine kadar kazıyarak balık neslini tüketeceğini ifade eden Öztürk, şunları söyledi: “2 milde canlı yok. Burada biraz balıkçılık oldu. Millet mezgit, kalkan ve barbun tutuyor. Mendireğin önünde çocuklar 2 kilo barbun tutup da evini geçindiriyorlar. Adamlar yazın balığa hazırlık yapıyorlar. Bir metre yüksekliğindeki ağla sabahlara kadar 2 -3 kasa balık için uğraşıyorlar. 2 -3 kasa balık tutarak denizde balık tükenir mi? Ama trol dediğimiz sistemde denizin dibini çift sürer gibi tarıyor. Biri yanda, diğeri öbür tarafta her tarafı tarıyor. Bu trol aynı zamanda 2 milde avlanan küçük esnafın ağını da söküp atacak. Ben de zamanında yaptım. Ereğli’de ve çeşitli yerlerde çalıştım. Usta gemicilik cüzdanım var, 58 yaşındayım. Çocukluğumdan beri yaptığım işte trol nedeniyle zor günler geçiriyorum. Evimi geçindiremiyorum. Emekliliğim için sigortamı ödeyeceğim. Yetkililerin bu duruma son vermesini istiyorum.”

        "ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ İÇİN TROLE SON VERİLSİN"

        Sınırlı Sorumlu Karaelmas Su Ürünleri Kooperatifi olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı başta olmak üzere ilgili kurumlara dilekçeyle başvuracaklarını ifade eden 50 yıllık balıkçı Osman Öztürk, “58 yaşından sonra denize gideceğim. Geleceğimi, çoluk çocuğumu ve torunumu düşünüyorum. Ve ağlıyorum. Burada trol çekmesinler, yazık günah. Doğmamış yetimin hakkını alıp gidiyorsun. Ben bunun için itiraz ediyorum. Herkes gelsin bize destek versin. İleride balık iskeleti yememek için bu uygulamadan vazgeçilmesi lazım.” şeklinde konuştu.

        KÜÇÜK BALIKÇILAR İLE BÜYÜK BALIKÇILAR BİR BİRİNE DÜŞTÜ

        Bu arada küçük balıkçı esnafının imza kampanyasına tepki gösteren trolle avlanan büyük balıkçı esnafı atıştı. Trolle avlanan balıkçılar, vatandaşların imza attığı sırada, “Kanun kanundur. Ben onların imzasını yemişim. Devlet izin verdi mi olay bitmiştir. Biz trolle balıkların hepsini tutacağız. Millet ucuz fiyata mezgit yiyecek.” dedi. Sınırlı Sorumlu Karaelmas Su Ürünleri Kooperatifi ikinci başkanı Öztürk ise “3 liraya mezgit yiyeceksin ama bir sene sonra da kılçıklarını yiyeceksin.” diye tepki gösterdi.

Haber Kaynağı: Cihan Haber Ajansı
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Okul sütü projesini faydalı buluyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV