Öne Çıkanlar teknoloji çit mazı fidanı dikimi çit mazı yetiştiriciliği Gıda Domuz vebası

Bu haber kez okundu.

Küresel krizden normale dönüş, Karadeniz’in salyangoz ihracatını ikiye katladı
Küresel ekonomik krizin etkilerinin azalması ve ülke ekonomilerindeki normale dönüş, salyangoz ihracatının önünü açtı. Dünya’nın en büyük salyangoz ve kurbağa bacağı ihracatçısı ülkesi olan Türkiye’nin küresel krizde yüzde 50 oranında düşen deniz salyangozu ihracatı yeniden artıyor. Karadeniz firmaları, geçen yıl 60 tona düşen ihracat bu sene yaklaşık iki kat arttı. İhracatın gelecek yıl ise 200 tonu bulacağı tahmin ediliyor.

4 yıl önce yayılarak küresel bir hal alan kriz, bazı sektörlerde Türkiye’nin ihracatını da olumsuz etkilemişti. İç piyasada tüketilmeyen deniz salyangozu ve kurbağa bacağı sektörünü yüzde 40 üretimle elinde tutan Türkiye, en çok üretimi Karadeniz Bölgesi’nde gerçekleştiriyor. Canlı, haşlanmış, dondurulmuş, konserve ve boş kabuktan oluşan deniz ürünlerini genellikle Uzak Doğu ülkeleri satın alırken, ihracatın ise geçen yıla oranla ikiye katlandığı salyangoz üretiminin yüzde 90'ını karşılayarak pazarda Türkiye’yi temsil eden Karadeniz Bölgesi fabrikaları, bu günlerde alıcı ülkelerin tüccarlarına ev sahipliği yapıyor. Taleplerde önemli oranda artış gözlemlediklerini ifade eden Karadenizli üreticiler, ihracatın gelecek yıl daha da artacağını dile getiriyor.

Deniz salyangozu ihracatının büyük bir bölümünü gerçekleştiren Sinop'taki Sadıklar Soğuk Hava Tesisleri ve Su Ürünleri Dış Ticaret Limited Şirketi Genel Müdürü Halil Şişman, ihracat sezonundan umutlu olduklarını belirtti. Talepte geçen yıllara oranda gözle görülür bir artış olduğunu dile getiren Şişman, ''Küresel kriz nedeniyle ihracatımız yarı yarıya düşmüştü. Geçen yıl krizden dolayı alım beklediğimiz gibi olmadı. Ham maddeyi Türk parasıyla alıp dolar üzerinden satış yaptığımız için doların yükselmesi de olumlu etki yaptı. Daha önce başa baş seyreden üretim ham madde giderleri, şuan ekonomik kazanca dönüştü. Bu gidişat ihracatın artması daha da yükselecek.'' diye konuştu.
Japon tüccarların gelip üretim sırasında inceleme yapıp ürünleri analiz ettiklerini dile getiren Genel Müdür Halil Şişman, Karadeniz ürünlerinin çok tutulmasını deniz suyunun az tuzlu, mineral bakımından zengin ve balığının kaliteli olmasından kaynaklandığını da sözlerine ekledi.

Kapağı, kabuğu ve eti ayrı işlenerek ihraç edilen deniz salyangozu, Uzakdoğu ülkelerinde ahtapot avcılığında kullanılıyor. Eti de düğün, toplantı ve özel günlerde tüketiliyor. Unutkanlık, bronşit, akciğer veremi gibi birçok hastalığa karşı faydası bulunan salyangoz ürünleri, enerji yiyeceği olarak da tüketiliyor. Madeni tuzlar, bakır, çinko, kalsiyum, magnezyum ve fosforlu maddeler bakımından zengin olup, çiğ yenen besin maddelerinin sindirilmesinde yararlı olduğu bilinen bu ürünler, lüks lokantalarında fahiş fiyatlardan halka satılıyor. İthalatçıların Türkiye'ye yönelmesinin sebebi ile Karadeniz salyangozunun protein ve içerdiği genetik özellikleri zengin olması. Çin, Japonya, Tayvan ve Güney Kore gibi Uzakdoğu ülkeleri olmak üzere Fransa, İtalya, Almanya, İngiltere, AB ülkeleri, Güney Amerika ülkeleri, ABD, Lübnan ve İsviçre'ye salyangoz ürünleri ihracatından ülkeye yılda 50 milyon dolara yakın döviz girdisi sağlamıştı. Ancak krizin patlamasıyla birlikte ihracat yüzde 50 oranında düşerek 390 tonluk satışla 3 milyon 225 bin dolara gerilemişti. 2010 yılında bu rakam 60 ton ile sınırlı kalmıştı. Yılbaşından bu yana ise ihracatın 120 tona yaklaştığı bildirildi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,