Öne Çıkanlar Gıda vairo badem çeşidi fakıbaba hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Lüferin kilosu 60 lirayı gördü
Sayısı hızla azalan lüferin fiyatı, balık memleketi Çanakkale’de 60 liraya çıktı. Vatandaşların sadece bakarak geçtiği lüferi, sadece zenginler ve lokantalar satın alıyor.
Bilinçsiz avlanma yüzünden gün geçtikçe azalan ve her ekim ayının ilk haftasında adına bayram ilan edilen lüferin fiyatı tavan yaptı. Balıkçılık merkezlerinden biri olmasına rağmen Çanakkale Balık Hali’nde bile kilosu 60 lirayı buldu. Halde sadece 4 kg. olan lüfere, çoğu vatandaş sadece bakmakla yetiniyor. 20 yıldır balıkçılık yaptığını belirten Recai Sever, ilk defa bu fiyatla karşılaştığını söyledi. Son dört yıldır bilinçsiz avlanma sebebiyle lüferin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını vurgulayan Sever, sadece zenginlerin ve lokanta sahiplerinin aldığını söyledi. Bu yıl hiç lüfer satmadığını ifade eden 22 yıllık balıkçı Okan Gümüşten de problemin kaynağını bilinçsiz avlanmada görüyor. Bu yıl alınan bazı tedbirler sayesinde gelecek yıldan itibaren lüfer sayısında artış bekleyen Gümüşten, aksi takdirde bu balığın soyunun tükeneceğini söyledi. Hale balık almak için gelen Ercument Türkoğlu ise bu yıl hiç lüfer yemediğini, fiyatı böyle kaldığı sürece de yeme imkanı olmayacağını söyledi. Lüferi çok sevdiğini belirten Türkoğlu, “İlk defa 60 liralık lüferle karşılaşıyorum. Lüferin sadece fiyatına bakıp sardalye, istavrit veya hamsi alıyorum.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı