Öne Çıkanlar çit mazı fidanı dikimi Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba özel sektör teşvikleri teknoloji can erik

Bu haber kez okundu.

Orta Asya ülkeleri balıkçılığı Antalya’da öğreniyor
ANTALYA (CİHAN)- Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’da kamu ve özel sektörde çalışan uzmanlar, su ürünleri yetiştiriciliği ve işletmeciliğini öğreniyor. Eğitim programına katılan kursiyerler, teorik derslerin yanı sıra Antalya, Muğla, İzmir, Trabzon ve İstanbul’da saha ziyareti yaparak bilgi ve deneyimlerini geliştirme şansı bulacak. Balık yemi fabrikası, ağ ve kafes tedarikçilerinde incelemelerde bulunulacak yabancı uzmanlar, İstanbul’da ise perakende balık satış yerleri, deniz akvaryumu ziyaret edecek. 22 Ekim 2011 tarihinde son bulacak eğitimin bir bölümün Antalya, bir bölümü de Trabzon’da gerçekleştirilecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (GTHB) Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ve Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA)’nın Orta Asya ülkelerine yönelik olarak ortaklaşa düzenlediği ‘Sürdürülebilir Su Ürünleri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi’ konulu üçüncü ülke eğitim programı Antalya’da başladı. Türk ve Japon Hükümetlerinin teknik işbirliği çerçevesinde 2010-2012 yılları arasında yılda bir kez düzenlenecek program, Orta Asya ülkelerinden gelecek olan kursiyerler ile su ürünleri yetiştiriciliği teknolojisindeki deneyim ve bilgilerin paylaşılması, bölge ülkelerinde su ürünleri yetiştiriciliğinin güçlendirilmesi ve sektörel planlamanın geliştirilmesini amaçlıyor.

Toplantının açılışında konuşan, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Erkan Gözgözoğlu, Türkiye’nin dost ve kardeş ülkelerle işbirliğini geliştirmek amacıyla önemli çalışmalar yaptığını söyledi. 2006 yılında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım örgütü arasında imzalanan antlaşma gereği 2007 yılında Ankara’da FAO Orta Asya bölge ofisinin kurulması ile tarım alanındaki işbirliğinin gelişmesinde yeni bir dönem başladığını belirten Gözgözoğlu, Türkiye’nin bu antlaşma kapsamında Orta Asya ülkelerine 15 milyon dolar tutarında hibe sağladığını kaydetti. 2009 yılında Orta Asya ülkelerinde avcılık ve yetiştiriciliğin geliştirilmesi amacıyla FAO Türkiye Ofisi ve TİKA ile birlikte yaklaşık 2,5 milyon dolara ulaşan 5 yıl süreli ‘Orta Asya Ülkelerinde Bölgesel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Programı’nın başlatıldığını hatırlatan Gözgözoğlu, "Bu program kapsamında bölge ülkelerinin su ürünleri yetiştiriciliği ve avcılığı ile ilgili teknik ve kurumsal kapasitelerinin güçlendirilmesi, üretimin arttırılması konularında çok sayıda faaliyet gerçekleştirilmesi planlandı ve birçoğu hayata geçirildi." dedi.

Su ürünleri sektörünün gelişmesinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının öncelikleri arasında yer aldığını vurgulayan Gözgözoğlu, uygulanan politikalar ile sektörde hızlı gelişmeler yaşandığını, 2000 yılında 79 bin ton olan yetiştiricilik üretiminin son 10 yılda yüzde 111 artış göstererek 2010 yılında 167 bin tona ulaştığı bilgisini verdi. Türkiye’nin su ürünleri yetiştiriciliği üretiminin dünyada en hızlı büyüyen üçüncü ülke konumuna yükseldiğine de dikkat çeken Gözgözoğlu, Türkiye’nin AB ülkeleri arasında alabalık üretiminde ilk sırada çipura-levrek pazarında ise ikinci sırada yer aldığını ve çipura-levrek pazarında yüzde 25’lik paya sahip olduğunu aktardı.

Antalya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bedrullah Erçin de, su ürünleri sektörünün tarım sektörü içinde yeterince yer bulamadığını ileri sürdü. Antalya’nın 640 kilometrelik sahil şeridine sahip olmasına rağmen su ürünlerinin Gayri Safi Milli Hasıla içinde en az gelir getiren sektör olduğuna işaret eden Erçin, Türkiye olarak akarsu ve uzun kıyı şeridine rağmen su ürünleri sektörünün 3 yada 4. sektör konumunda olmasının üzüntü verici olduğunu, sektörün istenilen ölçüde gelişme kaydedemediğini savundu.

TİKA temsilcisi Ayşe Örün ise TİKA’nın ekonomik, ticari, teknik, sosyal, kültürel ve eğitim alanlarında kalkınma işbirliği programları gerçekleştirdiğini ve kuruluşundan itibaren Orta Asya ve Kafkasya ülkelerine teknik yardıma öncelik verildiğini belirtti. JICA Türkiye Ofisi Başkanı Akio Saito da geçen yıl 4 ülkeden 10 katılımcı ile gerçekleştirilen eğitimin ikincisinin 15 su ürünleri uzmanı ile gerçekleştirilmesinden mutluluk duyduklarını ifade etti.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,