Öne Çıkanlar gtb çit mazı fidanı dikimi oya ağacı fidanı manisa kırsal kalkınma yatırımları

Bu haber kez okundu.

Özkaya: Balıkçılar bindiği dalı kesiyor
İZMİR (CİHAN)- Genel Başkan Özkaya, yaptığı açıklamada balıkçılıkta ana kuralın sürdürülebilirlilik olduğuna dikkat çekerek, "Bu da stokların azalmaması ve balık nesillerinin devamını sağlayacak kadar anaçlar bırakılmasıyla mümkündür. Bu sebeple boy, zaman ve yer yasakları koyulmuştur ama ne yazık ki balıkçılarımızın bazıları uymamaktadır." dedi. Avların Marmara Denizi'nde palamut ve hamsi, Karadeniz'de palamut ve istavrit, Ege Denizi'nde ışıkla avcılıkla kolyoz, turna, lüfer, sardalye, kubbes ve çipurayla başladığını ifade eden Özkaya, "Hava sıcaklığının değişkenliği sebebiyle palamut, sezon başında ekonomik boya ulaşmadığı için küçük yakalanıyorken buna ilaveten ne yazık ki Marmara ve Karadeniz'de yasak olmasına rağmen hamside ışıkla avcılığa başlanmıştır. Sezondan önceki toplantılarda büyük tekne sahipleri, 'Denizlerimizde balık bol. Bu sene palamut, hamsi bol olacak, halk ucuz balık yiyecek.' deyip kontrollerin iyi yapılması gerektiğinin tekrar tekrar altını çizerek, alınacak kararların kendi lehlerinde olmasına çalışmışlardır. Aynı tekne reisleri denize açıldığında ise söylenenler unutulmuş, henüz ekonomik boya gelmeyen palamutlar tutulmaya başlanmıştır. Marmara ve Karadeniz'de ışıkla avcılık kesinlikle yasak olmasına rağmen ne yazık ki yapılmaktadır. Sezona borçlu başlayan balıkçı, borcunu kapatabilmek için stoklara zarar verecek şekilde avcılık yapmakta olup bindiği dalı kesmektedir." şeklinde konuştu.

Ramazan Özkaya, denizdeki balıkların ortak miras olduğunun unutulmamasını isteyerek, "Her balığın bir defa yumurtlamasına müsaade edilmeli. Otokontroller yoğun şekilde yapılmalı. Balıkçılık camiasını sağduyulu olmaya, yetkilileri ise önlem alma konusunda göreve davet ediyorum." dedi.
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,