Öne Çıkanlar teknoloji Gıda çiftçi biber yarışması Adilcevaz

Bu haber kez okundu.

Su ürünleri av yasağı bugün başlıyor
 Yapılan yazılı açıklamada, "1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ve buna istinaden çıkarılan ve 21 Ağustos 2008 tarih ve 26974 sayılı resmi gazetede yayımlanan 2/1 numaralı tebliğ gereği Denizlerde ve İç sularda Su Ürünleri av yasağı 15 Nisan 2011 tarihinde başlayacak ve 31 Ağustos 2011 tarihinde sona erecektir. Bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususlar göz önüne alınarak, su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir işletilmesini sağlamak amacı ile düzenlenen av yasakları balıkların genel üreme dönemi göz önüne alınarak düzenlenmiştir" denildi.Av yasağı süresince balıkçı tezgahlarında daha çok kültür balıkçılığı yöntemi ile üretilen çipura, levrek ve alabalığın yanı sıra ithal edilen balıkların (kalkan, uskumru, barbunya, lahoz, orfoz vb) taze olarak bulunabileceğini belirten yetkililere göre, bu balıkların yanı sıra av sezonu içinde avlanıp, dondurulan bazı balıkları da (özellikle hamsi) balıkçı tezgahlarında bir süre görmek mümkün olacak.

Yetkililer; su ürünleri avcılığının yasak olduğu dönemde vatandaşları balık alırken dikkat etmeleri hususlar konusunda uyardı. Maddeler halinde sıralanan uyarılar şöyle:

"- Özellikle tezgahta taze olarak hamsi, uskumru bulunuyorsa almayın. Çünkü bu balıklar donmuş ürünler olup, çözündürülerek taze balıkmış gibi satılabilmektedir.

- Donmuş ürün muhakkak suretle tüketim aşamasında çözündürülmelidir.

- Çipura ve levrek balığı satın alırken deniz çipurası veya deniz levreği diye daha fazla ücret ödemeyiniz. Bu balıklarının irilerinin ayrılarak tezgâhlarda doğal deniz balığı adı altında satılması ihtimaline dikkat edilmesi gerekir Çünkü doğal yolla elde edilen çipura ve levrek balığı yok denecek kadar az olup, çok seçkin restoran ve oteller tarafından tüketilmektedir. Kültür balıklarını rahatlıkla tüketebilirsiniz.

- 1 Mayıs-30 Haziran tarihleri arasında Kalkan balığı avcılığı yasak olduğundan (İthal edilen kalkan balığı için de geçerlidir.) bu tarihler arasında kalkan balığı satın almayınız"


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı